Вісник соціально-економічних досліджень 2023, 1-2(84-85), 94-104

Оксана Володимирівна Орлик
кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної кібернетики та інформаційних технологій, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: orox@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-1235-7838

Орлик, О. В. Аутсорсинг як інноваційний інструмент менеджменту при вирішенні завдань фінансово-економічної безпеки підприємств. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2023. 1-2(84-85). С. 94-104.

У статті обґрунтована доцільність впровадження аутсорсингу в систему фінансово-економічної безпеки вітчизняних підприємств, визначено особливості та напрямки його застосування. Об’єктом дослідження є аутсорсинг, який виступає одним із методів захисту від фінансових ризиків у системі забезпечення фінансово-економічної безпеки сучасних підприємств. Метою статті є обґрунтування доцільності використання аутсорсингу при вирішенні завдань щодо забезпечення фінансово-економічної безпеки вітчизняних підприємств, визначення основних переваг, недоліків та ризиків його використання. У процесі дослідження використовувалися такі методи: аналітико-монографічний – при вивченні літературних джерел за темою дослідження; системного аналізу, абстрагування, логічних узагальнень – при визначенні характерних особливостей процесу, що досліджується; абстрактно-логічний – для формування висновків. Встановлено, що виконання частини завдань із забезпечення фінансово-економічної безпеки, як й інші допоміжні процеси, можуть бути передані підприємством спеціалізованій фірмі (аутсорсеру), яка має необхідний досвід, сили та засоби у сфері забезпечення безпеки бізнесу. При забезпеченні фінансово-економічної безпеки підприємства доцільно використовувати послуги аутсорсингової фірми для: ведення бухгалтерського обліку; підтримки роботи інформаційної інфраструктури; захисту конфіденційної інформації; здійснення оцінки внутрішніх та зовнішніх загроз безпеці підприємства; підготовки інформаційно-аналітичних матеріалів про ринок, партнерів, проєкти; перевірки ділової репутації та платоспроможності контрагентів та партнерів; запровадження зовнішнього кризового управління; залучення зовнішнього відповідального виконавця робіт протягом установленого гарантійного терміну тощо. Сформовано перелік основних переваг, недоліків і ризиків використання аутсорсингу при вирішенні завдань щодо забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств. Використання аутсорсингу дозволить підприємствам покращити фінансово-економічні результати, підвищити операційну ефективність, а отже, і конкурентоспроможність на ринку.

підприємство; аутсорсинг; аутсорсер; бізнес-процес; ризик; фінансово-економічна безпека підприємства.

JEL classification: М210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1-2(84-85).2023.94-104

УДК: 005.934:334.761

1. Ndede-Amadi A. Business Process Outsourcing: A Practitioner’s Handbook. Create Space Independent Publishing Platform, 2010. 66 р.
  2. Maggio D. V. Business Process Outsourcing in Times of Crisis and Recession. VDM Verlag Dr. Müller, 2010. 96 р.
  3. Saxena K. B. C., Bharadwaj S. Sh. Business Process Outsourcing for Strategic Advantage. Excel Books, 2007. 180 р.
  4. Power M. J., Desouza K. C., Bonifazi C. The Outsourcing Handbook : How to Implement a Successful Outsourcing Process. Kogan Page, 2006. 222 р.
  5. Nakkiran S., Franklin D. J. Business Process Outsourcing [BPO] : Concepts, Current Trends, Management. Deep & Deep Publications, 2004. 330 р.
  6. Прохоренко О. В., Брінь П. В. Управління аутсорсингом на промисловому підприємстві : монографія. Харків : Друкарня Мадрид, 2018. 236 с.
  7. Полінкевич О. М. Механізми адаптації бізнес-процесів промислових підприємств до нової економіки : монографія. Луцьк : РВВ Луцького НТУ, 2014. 448 с.
  8. Ржепішевська В. В., Головко С. А. Аутсорсинг як інноваційна кадрова технологія управління бізнесом. Економіка і регіон. 2015. № 1 (50). С. 62–67.
  9. Гончарова М. Л. Аутсорсинг як інструмент забезпечення економічної безпеки підприємства. Проблеми підвищення конкурентоспроможності підприємств в умовах ринкового середовища : тези доповідей IV Всеукр. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 24 березня 2015 р.). Дніпропетровськ : Університет Альфреда Нобеля, 2015. С. 74–76.
  10. Забродська Л. М. Аутсорсинг – один із напрямів стратегічного розвитку інструментів сучасного менеджменту. Вісник післядипломної освіти. 2015. Вип. 15. С. 44–62.
  11. Євтушенко Н. О. Аутсорсинг в діяльності підприємств України: переваги та недоліки використання. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Економіка». 2014. Вип. 1 (42). С. 44–47.
  12. Тищенко О. М., Хаустова В. Є. Аутсорсинг як фактор ефективності підприємств будівельної галузі. Проблеми економіки. 2012. № 4. С. 129–135.
  13. Грозний І. С. Використання аутсорсингу у процесі досягнення конкурентних переваг промисловим підприємством. Економiчний вісник НГУ. 2009. № 1. С. 47–51.
  14. Орлик О. В. Переваги застосування аутсорсингу економічної безпеки. Актуальні проблеми управління соціально-економічними системами : матеріали Всеукр. наук.-практ. Iнтернет-конф. (Луцьк, 8 грудня 2016 р.). Ч. 3. Луцьк : РВВ Луцького НТУ, 2016. С. 382–386.
  15. Трепова М. Зачем бизнесу аутсорсинг закупок? / Education.ua : сайт. URL: https://www.education.ua/blog/24571 (дата звернення: 25.03.2023).
  16. Зеленський М. В., Шляхова А. В. Перспективи використання аутсорсингу на вітчизняних підприємствах. Управління розвитком. 2013. № 12 (152). С. 161–164.