Вісник соціально-економічних досліджень 2021, 1(76), 191-202

Статистичне дослідження стану та розвитку зовнішньої торгівлі України

Ольга Генріхівна Милашко
кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: mylashko@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-7963-4318

Милашко, О. Г. Статистичне дослідження стану та розвитку зовнішньої торгівлі України. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2021. № 1 (76). С. 191–202.

У статті розглянуто напрямки статистичного аналізу процесів у зовнішній торгівлі України. Висвітлено можливості статистичних методів дослідження стану та основних тенденцій, що склалися у відповідній сфері. Узагальнено висновки щодо інтенсивності динаміки показників торгового балансу. Висвітлено процеси випереджального розвитку імпорту над експортом. Проаналізовано динаміку сальдо експортно-імпортних операцій та продемонстровано тенденції щодо його погіршення. Досліджено в часі ступінь покриття імпорту експортом та процеси формування дефіциту торгового балансу. Визначено напрямки розвитку характеристик збалансованості зовнішньоторговельних операцій. Продемонстровано високі рівні експортної та імпортної залежності країни, що призводить до вразливості від зовнішніх шоків і нестабільності в світі. Представлено результати аналізу структури і структурних зрушень у торгівлі України з країнами Вишеградської четвірки. Зроблено наголос на перспективності взаємозв’язків з цією групою країн з точки зору перейняття досвіду їхньої підготовки до вступу в ЄС. Продемонстровано більш інтенсивні зміни у географічній структурі експорту, ніж імпорту та визначено тенденції до збільшення ролі Польщі та зменшення ролі Угорщини в експортно-імпортних операціях Вишеградської четвірки з Україною. Досліджено процеси покращення або погіршення умов торгівлі з точки зору зміни експортних та імпортних цін та з точки зору зміни фізичного обсягу експорту та імпорту на прикладі групи молочних товарів, які широко представлені як серед експортних, так і імпортних товарів України. За допомогою індексного методу проаналізовано абсолютний та відносний вплив зміни цін та фізичного обсягу експорту та імпорту низки товарів молочної групи на вартість експорту та імпорту. Висвітлено зміни умов торгівлі за допомогою побудови кількісного та цінового індексів умов торгівлі. Уточнено, що саме різке скорочення фізичного обсягу експорту сприяло зменшенню валютної виручки від експорту молочних товарів. Обґрунтовано необхідність заходів щодо просування вітчизняних товарів за кордон, перш за все, в європейські країни. Результати дослідження можуть бути використані при реалізації політики у сфері зовнішньої торгівлі на макрорівні.

експортно-імпортні операції; сальдо зовнішньої торгівлі; покриття імпорту експортом; Вишеградська група; індекс умов торгівлі.

JEL classification: C150; F140; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(76).2021.191-202

УДК: 311:339.5.053

1. Мазаракі А. А., Мельник Т. М., Іксарова Н. О. та ін. Зовнішня торгівля України : ХХІ століття : монографія / за заг. ред. А. А. Мазаракі. Київ : Київ. нац. торг.- екон. ун-т, 2016. 600 с.
  2. Рокоча В. В., Алькема В. Г., Терехов В. І. та ін. Міжнародна торгівельна діяльність : підруч. Київ : ВНЗ «Університет економіки та права «КРОК», 2018. 698 с.
  3. Кулицький С. Питання трансформації української зовнішньої торгівлі на сучасному етапі. Україна : події, факти, коментарі. 2015. № 23. С. 49–59.
  4. Тохтамиш Т. О., Ягольницький О. А., Овчиннікова М. А. Аналіз зовнішньої торгівлі товарами та послугами України з країнами європейського союзу. Глобальні та національні проблеми економіки. 2018. № 23. С. 44–50.
  5. Непрядкіна Н. В. Специфіка зовнішньої торгівлі послугами України з країнами східної Європи. Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. 2017. № 6. С. 50–53.
  6. Далик В. П., Дуляба Н. І. Зовнішня торгівля України : реалії та перспективи розвитку. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2016. № 7. Ч. 1. С. 110–113.
  7. Зовнішня торгівля України : стат. збірник / Державна служба статистики : сайт. URL: http//www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 11.01.2021).
  8. Співробітництво між Україною та країнами ЄС у 2019 році : стат. збірник / Державна служба статистики : сайт. URL: http//www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 12.01.2021).
  9. Ладиченко К. І. Індикатори вимірювання зовнішньоторговельної відкритості національної економіки. Економічний простір. 2015. № 95. С. 16–25.
  10. Шишелина Л. Вишеградская группа на фоне вызовов 2020. Современная Европа. 2020. № 5. С. 89–98.
  11. Буглай Н. М. Польща у системі співробітництва Вишеграду. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Історичні науки. 2015. № 1. С. 70–76.