Вісник соціально-економічних досліджень 2020, 3-4(74-75), 99-108

Стратегічні детермінанти розвитку галузі енергосервісних послуг

Інна Олексіївна Кузнецова
доктор економічних наук, професор, завідувачка кафедри менеджменту організацій, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: inna.stream@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-3017-6165

Кузнецова, І. О. Стратегічні детермінанти розвитку галузі енергосервісних послуг. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2020. № 3-4 (74-75). С. 99–108.

Предметом дослідження є теоретичні положення та практичні рекомендації щодо стратегічних детермінант розвитку галузі енергосервісних послуг. Завдання дослідження полягає в аналізі детермінант галузі енергосервісу та виявлення найвпливовіших з них, що є вирішальними з погляду формування стратегії. За методологічну основу проведення дослідження взято системний аналіз, з використанням якого проведено оцінку галузі енергосервісу та визначено потенціал її розвитку. У статті розкрито функції підприємств галузі енергосервісу. Встановлено взаємозв’язок розвитку ЕСКО-підприємств з державною політикою енергоефективності. Визначено основні етапи розвитку ЕСКО-підприємств. Проаналізовано динаміку кількості ЕСКО-договорів та рейтинг ЕСКО-механізму за регіонами України. Розглянуто структуру галузі енергосервісу з точки зору її стратегічних детермінант: загроза заміщення, вплив постачальників, вплив покупців, загрози входу нових фірм та суперництво між існуючими конкурентами. Встановлено і надано характеристику сегментів, в яких розвивається галузь енергосервісу: бюджетна сфера, житлова сфера та промисловість. Визначено потенціал кожного сегменту з точки зору розвитку галузі. Систематизовано фактори, які стримують розвиток галузі енергосервісу. З використанням коефіцієнту ринкової концентрації та індексу Герфіндаля-Гіршмана встановлено, що ринок енергосервісу є помірно концентрованим. На підставі моделі основних типів ринку визначено відповідність кількісних і якісних характеристик ринку енергосервісу ознакам монополістичної конкуренції. За результатами аналізу визначено найбільший вплив стратегічної детермінанти «суперництво між існуючими конкурентами». Надано рекомендації щодо формування конкурентної стратегї підприємств енергосервісу.

стратегічні детермінанти; галузь енергосервісу; ЕСКО-підприємства; ЕСКО-договори; метод Герфіндаля-Гіршмана; суперництво між існуючими конкурентами.

JEL classification: L100; L800; Q430; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.3-4(74-75).2020.99-108

1. Гайдуцький П. Незалежна економіка України. Київ : Інформаційні системи, 2014. 528 с.
  2. Коваленко О. Стан та перспективи розвитку паливно-енергетичного комплексу в Україні. Галицький економічний вісник. 2015. № 1. С. 18–25.
  3. Пріоритети національного економічного розвитку в контексті глобалізаційних викликів : монографія : у 2 ч. Ч. 1 / За ред. В.М. Гейця, А. А. Мазаракі. Київ : КНТЕУ. 2008. 389 с.
  4. Євтушевський В., Кочединова А. Фактори формування енергетичної безпеки України. Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. 2009. Вип. 107–108. С. 15–17.
  5. Дзядикевич Ю. В. Шляхи гарантування енергетичної безпеки України. Інноваційна економіка. 2014. № 3. С. 25–30.
  6. Завербний А. С., Пушак Г. І. Проблеми та перспективи стратегічного управління енергетичною безпекою на засадах функціонального підходу. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія : Економічна. 2016. Вип. 1. С. 49–59.
  7. Брич В., Федірко М., Брич Б. Теоретичні основи побудови стратегії енергосервісу. Соціально-економічний розвиток регіонів в контексті міжнародної інтеграції. 2017. № 27 (16). С. 49–54.
  8. Радійчук Л., Корчміт О. Закупівлі енергосервісу через ProZorro : прозорість, масштабне інвестування та прогнозування. Радник. 2018. № 1 (76). С. 19–24.
  9. Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України : сайт. URL: https://saee.gov.ua/uk/content/energoservis (дата звернення: 09.09.2020).
  10. Портер М. Стратегія конкуренції / Пер. з англ. А. Олійник, Р. Скільський. Київ : Основи, 1998. 390 с.
  11. Корчміт О., Збираник Ю., Палагусинець Р. Енергосервіс в Україні : успіхи та виклики сьогодення. Київ : Фонд ім. Фрідріха Еберта, 2020. 40 с.
  12. Кузнецова І. О., Карпенко Ю. В. Планування діяльності підприємств : структурний аспект : монографія. Одеса : Атлант, 2012. 209 с.