Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 3(67), 91-103

Теоретичні засади відтворення інтелектуального капіталу підприємства

Олександр Сергійович Літвінов
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки підприємства та організації підприємницької діяльності, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail:litvinov_a213@ukr.net, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0002-1424-6904

Літвінов, О. С. Теоретичні засади відтворення інтелектуального капіталу підприємства // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 3 (67). С. 91-103.

У статті, на основі розгляду сутності відтворення інтелектуального капіталу підприємства як процесу формування, споживання та відновлення всіх елементів інтелектуального капіталу, який розглядається не як одиничний акт, а як такий, що безперервно повторюється, було визначено особливості руху інтелектуального капіталу. Рух інтелектуального капіталу підприємства представлено на основі класичної формули кругообороту капіталу. Весь процес руху інтелектуального капіталу запропоновано розділити на три стадії: формування, споживання та відновлення інтелектуального капіталу. Обґрунтовано, що інтелектуальний капітал підприємства у процесі свого руху приймає та скидає три функціональні форми: грошову, продуктивну та товарну. Гроші, які є початковою формою інтелектуального капіталу, необхідні для здійснення інвестицій у формування, придбання, розвиток інтелектуального капіталу або для отримання його елементів у тимчасове користування (оренду), тобто для формування продуктивної форми інтелектуального капіталу підприємства. Показано, що особливістю споживання елементів інтелектуального капіталу є їх одночасне самозростання, що отримало в наукових колах назву «прозьюмеризму». Тобто інтелектуальний капітал, на відміну від матеріального, здатен до самозростання під час його споживання, що обумовлюється створенням нових знань в процесі науково-практичних досліджень й розробок. При цьому масштаб відтворення інтелектуального капіталу підприємства залежить не тільки від обсягу створення нових знань на підприємстві, але й від динаміки їх зносу під дією науково-технічного прогресу. Крім самозростання результатом другої стадії руху інтелектуального капіталу є створення інтелектуальної продукції (інтелектуальних товарів), під якою запропоновано розуміти корисний інтелектуальний результат діяльності підприємства, призначений для продажу.

інтелектуальний капітал; відтворення; кругообіг інтелектуального капіталу; стадії відтворення; самозростання знань; інтелектуальна продукція.

JEL classification: D240; J240; O340; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.3(67).2018.91-103

1. Економічна енциклопедія : у 3 т. / За ред. С. В. Мочернього та ін. К. : Академія, 2000. Т. 1. 864 с.
  2. Літвінов О. С. Відтворення інтелектуального капіталу підприємства // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва. 2016. № 3 (14). Т. 1. С.45–49.
  3. Бутнік-Сіверський О. Б. Інтелектуальний капітал : теоретичний аспект // Інтелектуальний капітал. 2002. № 1. С. 16–26.
  4. Звєряков М. І. Національна економічна система : проблеми теорії : монографія. Одеса : Астропринт, 2012. 319 с.
  5. Литвинов А. С. К вопросу определения сущности экономического воспроизводства // Економіка і організація управління. 2014. № 3 (19) – 4 (20). С. 166–174.
  6. Шкурупій О. В. Інтелектуальний капітал в умовах становлення постіндустріального суспільства : імперативи глобального економічного розвитку та орієнтири для України : монографія. Полтава : РВВ ПУЕТ, 2010. 303 с.
  7. Жданова Л. Л. Відтворення та нагромадження капіталу в індустріальній економіці : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : 08.00.01. Одеса, 2015. 37 с.
  8. Жданова Л. Л. Відтворення і нагромадження капіталу : теорія, методологія, економічна політика : монографія. Одеса : Астропринт, 2014. 296 с.
  9. Горовий Д. А. Розвиток людського капіталу сучасної держави // Проблеми і перспективи розвитку підприємництва. 2015. № 2. С. 144–150.
  10. Покритан А. К., Збарський М. І. Політична економія. Одеса : ОДЕУ, 2004. 320 с.
  11. Звєряков М. І., Мащевська В. В. Політична економія : навч. посіб. для самостійної роботи студ. вищ. навч. закл. Одеса : Атлант, 2009. 202 с.