Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 3(67), 222-229

Георгій Костянтинович Рогов
доктор економічних наук, доцент, завідувач кафедри фінансів, Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова, м. Миколаїв, Україна, e-mail:gekoro7@gmail.com, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0002-2487-0946

Рогов, Г. К. Система фінансових механізмів корпоративного сталого розвитку : складові концепції // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 3 (67). С. 222–229.

У статті досліджено проблеми, пов’язані з формуванням фінансів сталого розвитку. Доведено, що корпоративний сталий розвиток можливий лише в умовах функціонування фінансових механізмів його забезпечення. Фінансові механізми корпоративного розвитку в Україні, як і на більшості ринків, що розвиваються, не здатні забезпечити його баланс в економічному, соціальному та екологічному вимірах. Для вирішення цієї проблеми запропоновано концепцію формування і функціонування системи фінансових механізмів корпоративного сталого розвитку, структуровану як за видами механізмів (бюджетний, податковий, інвестиційний, кредитний та страховий), так і за взаємодіючими суб’єктами їх формування та застосування. Обґрунтовано, що реформування окремого фінансового механізму не може бути ефективним, якщо воно не викликає ланцюжкової реакції взаємодіючих суб’єктів фінансової системи. Взаємозв’язки фінансових механізмів не формуються безпосередньо під впливом методів, важелів та інструментів одного механізму на інший, а опосередковуються реакцією інституціонального середовища. Визначено передумови та основні етапи реалізації концепції, принципи, структуру, функції, генезис, методи формування та спосіб функціонування системи фінансових механізмів. Реалізація концепції забезпечить мультиплікативність ефектів функціонування кожного механізму та сформує особливу властивість їх системного об’єднання в загальне структурно-функціональне ціле – створювати умови, за яких корпоративний розвиток, збалансований в економічному, екологічному та соціальному вимірах, стає оптимальним способом досягнення стратегічних фінансових цілей підприємств. Окреслено перспективи подальших розробок, що пов’язані з трансформацією фінансових механізмів корпоративного розвитку.

фінансовий механізм; корпоративний сталий розвиток; корпоративна стійкість; фінанси сталого розвитку; корпоративні соціальні та екологічні стандарти; стейкхолдери.

JEL classification: G320; O160

УДК: 336.02; 658.15

1. Звєряков М. І. Глобалізація і деіндустріалізація : зміст, суперечності та способи їх розв’язання // Економіка України. 2017. № 12 (673). С. 3–12.
  2. What is sustainable finance? Swiss sustainable finance. URL: http://www.sustainablefinance.ch/en/what-is-sustainable-finance-_content---1--1055.html (access date: 23.08.2018).
  3. Васильчук І. П. Фінанси сталого розвитку як відповідь на виклики постіндустріальної економіки // Проблеми економіки. 2015. № 2. С. 213–218.
  4. Котляревський Я. В., Троцький Т. В., Дяченко М. О. Розвиток міжнародного фінансування проектів сталого розвитку та вирішення глобальних екологічних проблем // Проблеми економіки. 2017. № 4. C. 15–23.
  5. Амоша О. І., Міхальова К. В. Про фінансове забезпечення реалізації програм сталого соціально-економічного розвитку // Ефективна економіка : електрон. наук. фахове вид. 2014. № 1. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2703 (дата звернення: 29.08.2018).
  6. Kumar N. C. A., Smith С., Badis L., Nan Wang, Ambrosy Р., Tavares R. ESG factors and risk-adjusted performance : a new quantitative model // Journal of Sustainable Finance & Investment. 2016. Vol. 6. Issue 4. Pp. 292–300.
  7. Веклич О. О. Перші підсумки фінансово-бюджетної децентралізації екологічного оподаткування // Економіка України. 2016. № 3 (652). С. 60–74.
  8. Iefymenko Т. Fiscal reforms and sustainable development in Ukraine // Фінанси України. 2016. № 3. С. 7–14.
  9. Vander Stichele M. Sustainable finance in new EU legislation : focus on climate investment // Centre for Research on Multinational Corporations, 2018. URL: https://www.somo.nl/sustainable-finance-new-eu-legislation-focus-climate-investment (access date: 29.08.2018).
  10. Рогов Г. К. Формування системи фінансових механізмів корпоративного сталого розвитку. Херсон : ФОП Грінь Д. С., 2017. 424 с.