Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 3(67), 130-139

Людський потенціал : демографічні чинники його формування в сучасних умовах

Людмила Валентинівна Іванова
кандидат економічних наук, доцент кафедри управління персоналом і економіки праці, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail:ilv47k@i.ua, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0003-4759-8970

Іванова, Л. В. Людський потенціал : демографічні чинники його формування в сучасних умовах // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 3 (67). С. 131-139.

У статті розглянуто демографічні фактори формування людського потенціалу, а також демографічні проблеми в Україні, такі як низька тривалість життя, висока смертність населення, які перешкоджають формуванню та розвитку людського потенціалу. Відмічено, що розвиток людського потенціалу країни безпосередньо впливає на його соціально-економічний стан, виступає як фактор ефективного функціонування соціально-економічної системи, та як результат формування умов для розвитку людського потенціалу індивідів. Демографічний потенціал, який визначається кількісними показниками населення та їх динамікою, є основою людського потенціалу. Протягом останніх років динаміка чисельності населення характеризується сталою тенденцією щодо його зниження внаслідок перевищення чисельності померлих над чисельністю народжених. Досліджено динаміку основних демографічних показників населення України, розподіл померлих за статевовіковими групами. Визначено деформацію вікової структури населення, яка призводить до його старіння та збільшення демоекономічного навантаження на працездатне населення. Проаналізовано характер, причини та мотиви міграції населення країни, яка здійснює негативний вплив на функціонування та розвиток людського потенціалу. Запропоновано: стимулювати підвищення народжуваності; розробити сімейну політику, спрямовану на збільшення дітей; орієнтувати демографічну політику держави на охорону здоров’я громадян; знижувати рівень зайнятості жінок з метою переорієнтації частини з них на обслуговування сім’ї; проводити демографічні експертизи сучасних економічних перетворень; створити в країні належну систему управління міграційними процесами.

демографічна ситуація; людський потенціал; міграція населення; народжуваність; смертність; соціально-демографічні чинники; старіння населення; статевовікова структура населення.

JEL classification: J240; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.3(67).2018.130-139

УДК: 331.522.4:314.17

1. Зуб М. Я. Зарубіжний досвід оцінки сучасної парадигми підвищення людського потенціалу // Вісник Прикарпатського університету. Серія : Економіка. Івано-Франківськ : Плай, 2009. Вип. 7. С. 98–103.
  2. Антонюк В. П., Амоша О. І., Мельцер Л. Г. та ін. Людський капітал регіонів України в контексті інноваційного розвитку : монографія. НАН України, Інститут економіки промисловості. Донецьк, 2011. 308 с.
  3. Макарова О. В., Позняк О. В. Методика вартісної оцінки демоекономічного потенціалу // Зайнятість та ринок праці : Міжвід. наук. зб. К. : РВПС України НАН України, 1998. Вип. 6. С. 160–167.
  4. Державна служба статистики України : сайт. URL: http://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 30.08.2018).
  5. Лібанова, Е. М., Макарова О. В., Позняк О. В., Шевчук П. Є., Шишкін В.С. Демографічні перспективи України : 2000–2075 роки // Зайнятість та ринок праці : Міжвід. наук. зб. К. : РВПС України НАН України, 1999. Вип. 11. С. 126–141.
  6. Баб’як Г. П. Демографічні чинники та їх вплив на відтворення трудового потенціалу України // Соціально-трудові відносини : теорія та практика : зб. наук. праць. К. : КНЕУ, 2014. № 1 (7). С. 362–367.
  7. Смертність населення України у трудоактивному віці : колективна монографія / Відп. ред. Е. М. Лібанова. К. : Інститут демографії та соціальних досліджень НАНУ, 2007. 211 с.
  8. Біль М. М., Рісна Р. Р. Державна політика адаптації трудових мігрантів, що повернулись в Україну // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України : зб. наук.-техн. праць. Львів : РВВ НЛТУ України, 2011. Вип. 21 (8). С. 363–368.