Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 1(60), 267-274

Показники оцінки ліквідності банку

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, е-mail:als.odessa.oseu@yandex.ua

Сирчин, О. Л. Показники оцінки ліквідності банку / Олександр Леонідович Сирчин // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – Вип. 1. – № 60. – С. 267–274.

У статті проаналізовано проблеми оцінки стану ліквідності окремого комерційного банку. Відображено недоліки оцінки ліквідності банку на базі нормативного підходу Національного банку України. Вдосконалено методику оцінки ліквідності окремого комерційного банку на основі використання методу коефіцієнтів. Запропонована методика розрахунку загальних і приватних коефіцієнтів ліквідності банку настільки універсальна, що практика обов’язкового резервування коштів на кореспондентському рахунку в НБУ та окремого оцінювання валютного ризику банку (розрахунок абсолютних і відносних значень валютних позицій у кожному виді валюти та банківському металі) стають зайвими. Практичне управління банком отримує підхід, який не тільки оцінює ризик ліквідності банку як можливість настання негативних подій, але й можливість оцінювання надлишкової ліквідності банку, що впливає на втрати майбутніх доходів.

комерційний банк; ліквідність банку; розрив ліквідності банку; інтегрована оцінка стану ліквідності банку; капітал банку; активи банку; пасиви банку; центральний банк.

JEL classification: G210;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(60).2016.267-274

1. Ларионова И. В. Управление активами и пассивами в коммерческом банке / И. В. Ларионова. – М.: Консалтбанкир, 2003. – 272 с.
  2. Ліквідність банківської системи України: науково-аналітичні матеріали / [В. І. Міщенко, А. В. Сомик та ін.]. – К.: Національний банк України. Центр наукових досліджень. – 2008. – Вип. 12. – 180 с.
  3. Банківська система України: становлення і розвиток в умовах глобалізації економічних процесів: монографія / [за ред. д.е.н., проф. О. В. Дзюблюка]. – Тернопіль: Вектор, 2012. – 462 с.
  4. Роуз П. С. Банковский менеджмент / [П. С. Роуз; пер. с англ. со 2-го изд]. – М.: Дело ЛТД, 1995. – 768 с.
  5. Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні: Постанова Правління Національного банку України № 368 від 28.08.2001 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua.
  6. Тарасевич Н. В. Окремі аспекти регулювання ліквідності банків / Н. В. Тарасевич // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: ОНЕУ. – 2014. – Вип. 3 (54). – С. 276–282.
  7. Тарасевич Н. В. Управління ліквідністю банку в сучасних умовах / Н. В. Тарасевич, В. О. Матвієнко // Наукові дослідження розвитку світової економіки: пропозиції, теорії: зб. наук. праць. – 2015. – Ч. 2. – С. 29–35.