Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 1(60), 142-149

Діагностика в процесі стратегічного управління: місце та структура

Інна Олексіївна Кузнецова
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри менеджменту організацій та зовнішньоекономічної діяльності, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream@mail.ru

Кузнецова, І. О. Діагностика в процесі стратегічного управління: місце та структура / Інна Олексіївна Кузнецова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – Вип. 1. – № 60. – С. 142–149.

У статті розглянуто стратегічне управління як складний інформаційний процес, що складається із певної послідовності стадій та операцій. З використанням методології системного аналізу обґрунтовано послідовність стадій стратегічного управління. Автором запропоновано логічну модель процесу стратегічного управління, яка визначає місце діагностики. Призначення діагностики визначено як спостереження за отриманням запланованих результатів та відстеження відхилень фактичних показників від планових. Обґрунтовано склад операцій стратегічної діагностики. До них віднесено: вимірювання, порівняння, ранжування відхилень, пошук причин відхилень. Запропоновано інформограму стратегічної діагностики, яка описує входи й виходи кожної операції.

процес стратегічного управління; стратегічна діагностика; стадія; операція; відхилення.

JEL classification: С810;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(60).2016.142-149

1. Костирко Л. А. Діагностика потенціалу фінансово-економічної стійкості підприємства: монографія / Л. А. Костирко. – Х.: Фактор, 2008. – 336 с.
  2. Василенко В. А. Диагностика устойчивого развития предприятий: монография / В. А. Василенко. – К.: Центр учебной литературы, 2006. – 184 с.
  3. Ковалев А. И. Управление реструктуризацией предприятия: монография / А. И. Ковалев. – Киев: АВРИО, 2006. – 368 с.
  4. Мельник О. Г. Діагностика діяльності машинобудівного підприємства на засадах системи економічних індикаторів: монографія / О. Г. Мельник. – Львів: Видавничий дім «Укрпол», 2009. – 188 с.
  5. Кузнецова І. О. Моніторинг як складова процесу управління підприємством хлібопродуктів: теорія та методологія: монографія / І. О. Кузнецова.  Одеса: Друкарський дім, 2009.  228 с.
  6. Акофф Р. Планирование в больших экономических системах / [Р. Акофф; пер. с англ. Ю. Канского].  М.: Советское радио, 1972.  224 с.
  7. Goetz B. E. Management Planning and Control / B. E. Goetz. – N. Y.: McGraw-Hill Book Company, 1979.  378 p.
  8. Хан Д. Стоимостно-ориентированные концепции контроллинга / [Д. Хан, Х. Хунгенберг; пер. с нем. М. Л. Лукашевича, Е. Н. Тихоненковой, Г. В. Уваровой, А. Г. Чермошнюка]. – М.: Финансы и статистика, 2005. – 928 с.
  9. Анфилатов В. С. Системный анализ в управлении: учеб. пособ. / [В. С. Анфилатов, А. А. Емельянов, А. А. Кукушкин; под ред. А. А. Емельянова]. – М.: Финансы и статистика, 2003.  368 с.
  10. Гиг Дж. Прикладная общая теория систем / [Дж. Гиг; пер. с англ. Б. Г. Сушкова, В. С. Тюхтина]. – М.: Мир, 1981. – 733 с.
  11. Бланк И. А. Основы инвестиционного менеджмента: в 2 т. / И. А. Бланк.  К.: Эльга-Н, Ника-Центр, 2001.  Т. 1.  536 с.