Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 179-186

Моніторинг як статистичний метод дослідження фінансових результатів підприємств

Тетяна Валеріївна Погорєлова
кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, e-mail:tvpogor@gmail.com

Погорєлова, Т. В. Моніторинг як статистичний метод дослідження фінансових результатів підприємств / Тетяна Валеріївна Погорєлова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313–4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 179–186.

У статті узагальнено та систематизовано основні підходи до трактування моніторингу як процесу спостереження за фінансовими результатами підприємств з метою оцінювання їх поточного стану в сучасних умовах ринкових відносин. На підставі використання статистичних методів розроблено алгоритм моніторингу фінансових результатів та охарактеризовано його етапи. Досліджено сутність фінансових результатів економічної діяльності підприємств на базі сучасних стандартів фінансової та статистичної звітності. Здійснено процедуру статистичного моніторингу фінансових результатів підприємств Одеської області відповідно до запропонованого алгоритму. Проаналізовано структуру та динаміку фінансових результатів, представлено фактори, які впливають на сальдо фінансових результатів. Побудовано та проаналізовано авторегресійну факторну модель фінансових результатів економічної діяльності. Сформульовано висновки та загальні рекомендації щодо стану підприємств Одеської області.

статистичні методи; алгоритм моніторингу; доходи; збитки; сальдо фінансових результатів; економічна діяльність; регіон; структура; динаміка; авторегресійний факторний аналіз.

JEL classification: С100

УДК: 31:658.15

1. Пугачова М. В. Концептуальні основи статистичного моніторингу / М. В. Пугачова, Д. Д. Айстраханов, Ю. Р. Валькман, В. А. Головко, В. І. Карпов // НДІ статистики Держкомстату України. – К., 2003. – 344 с.
  2. Андросова Т. В. Світовий та вітчизняний досвід визначення фінансового результату як об’єкта моніторингу на торговельному підприємстві / Т. В. Андросова., О. А. Круглова, В. О. Козуб // Проблеми економіки. – 2014. – № 3. – С. 194–201.
  3. Галіцин В. К. Концептуальні засади моніторингу / В. К. Галіцин, О. П. Суслов, Н. К. Самченко // Бізнес Інформ. – 2013. – № 9. – С. 330–335.
  4. Поливана Л. А. Організаційно-методичні основи побудови системи моніторингу фінансових результатів підприємства / Л. А. Поливана // Вісник ЖНАЕУ. – 2012. – № 2. – Т. 2. – С. 349–357.
  5. Гончаренко О. М. Фінансовий моніторинг як складова системи управління інвестиційною діяльністю компанії / О. М. Гончаренко, О. С. Світлична // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: ОНЕУ. – 2014. – Вип. 2. – № 54. – С. 36–40.
  6. Іванюта П. В. Статистичний моніторинг в системі державного управління [Електронний ресурс] / П. В. Іванюта. – Режим доступу: http://upravlinnya.amu.edu.ua/.../2011/1/14_1_2011.Pdf.
  7. Янковой А. Г. Математико-статистические методы и модели в управлении предприятием: учеб. пособ. // А. Г. Янковой. – Одесса: ОНЕУ, 2014. – 250 с.
  8. Офіційний сайт Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.