Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 2(57), 35-42

Конфліктогенний потенціал світу в умовах глобалізації

Юлія Геннадіївна Бочарова
кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки та туризму, Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського, e-mail: y.bocharova@ukr.net

Бочарова, Ю. Г. Конфліктогенний потенціал світу в умовах глобалізації / Юлія Геннадіївна Бочарова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 2. – № 57. – С. 35–42.

У статті проаналізовано стан та особливості реалізації конфліктогенного потенціалу світу в умовах глобалізації. На основі аналізу результатів досліджень Гейдельберзького інституту з вивчення міжнародних конфліктів встановлено кількісні та якісні особливості ескалації рівня напруги у геоекономічній та геополітичній площині. Розглянуто регіональну структуру конфліктів, що виникають, основні причини виникнення як внутрішньодержавних, так і міжнародних конфліктів, їх стадії розвитку. Встановлено, що сьогодні спостерігається зростання кількості як міжнародних, так і локальних конфліктів, збільшення частки конфліктів, які знаходяться на стадії насильницької кризи, а основними причинами конфліктів у світі є ідеологічні розбіжності, використання національної сили, ресурси.

динаміка конфліктогенного потенціалу; глобалізація; глобальний конфлікт; міжнародний конфлікт; внутрішньодержавний конфлікт; стадії розвитку конфлікту.

JEL classification: F510; F600

1. Завальнюк В. В. Філософсько-антропологічні основи дослідження конфліктності світу в епоху глобалізації / B. В. Завальнюк // Актуальні проблеми держави і права. – 2011. –Вип. 60. – С. 7–13.
  2. Ніколенко І. І. Проблеми визначення міжнародного конфлікту / І. І. Ніколенко // Вісник Академії адвокатури України. – 2013. – № 1. – С. 204–207.
  3. Далевська Н. М. Роль конфлікту в еволюції акторів світового політико-економічного простору / Н. М. Далевська, Л. В. Сорокіна // Економічний вісник Донбасу. – 2013. – № 1. – С. 46–51.
  4. Tidwell A. Globalization and Conflict Resolution / A. Tidwell, Ch. Lerche // International Journal of Peace Studies. – 2004. – Vol. 9. – No. 1. – Pp. 47–59.
  5. Этциони А. От империи к сообществу: новый подход к международным отношениям / [А. Этциони; ред. пер. с англ. В. Л. Иноземцева] // Свободная мысль XXI; Центр исследований постиндустриального общества. – М.: Научно-издательский центр «Ладомир», 2004. – 342 с.
  6. What is a just peace? / Ed. by P. Allan, A. Keller. – Oxford: Oxford University Press, 2006. – 232 p.
  7. The Oxford handbook of religion, conflict, and peacebuilding / Ed. by A. Omer, R. S. Appleby, D. Little. –New York: Oxford University Press, 2015. – 712 p.
  8. Lederach J. P. Strategic Peacebuilding: An Overview / [J. P. Lederach, R. S. Appleby; Ed. by D. Philpott, G. Powers] // Strategies of Peace: Transforming Conflict in a Violent World. – New York: Oxford University Press, 2010. – Pp. 19–44.
  9. Conflict Barometer / Heidelberg Institute for International Conflict Research e.V. [Electronic source]. – Access: http://www.hiik.de/en/konfliktbarometer/index.html.