Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 281–287

Олена Віталіївна Ярмош
кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри менеджменту, Українська інженерно-педагогічна академія, e-mail:elena.iarmosh@gmail.com

Ярмош, О. В. Застосування інтегрального числення в моделюванні соціально-економічних процесів з урахуванням проблеми даних / Олена Віталіївна Ярмош // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 281–287.

У статті проаналізовано та узагальнено різні проблеми даних, що виникають під час моделювання процесів в економіці та соціальній сфері, зокрема, неточність, асиметрія інформації, низький рівень адекватності статистичних та експериментальних даних. Наведено підходи, здатні зменшити вплив проблеми даних на якість результатів моделювання. Зазначено можливість переходу від розрізнених даних до порівняних (сумірних), від дискретних до неперервних, що дозволяє поряд з традиційним математичним інструментарієм використовувати також диференціальне та інтегральне числення. Обґрунтовано перспективність таких розділів інтегрального числення, як подвійні та криволінійні інтеграли в моделюванні соціально-економічних процесів, наведено приклади їх застосування.

економіко-математичне моделювання; проблема даних; типи даних; економічний зміст інтегралу; подвійний інтеграл; криволінійний інтеграл.

JEL classification: P200; C510; C800

УДК: 330.4:517.3

1. Михалевич М. В. Моделирование переходной экономики: модели, методы, информационные технологии: монография / М. В. Михалевич, И. В. Сергиенко. – К.: Наукова думка, 2005. – 671 с.
  2. Пономаренко О. І. Сучасний економічний аналіз: у 2 ч.: Ч. 1. Мікроекономіка: навч. посіб. / О. І. Пономаренко, М. О. Перестюк, В. М. Бурим. – К.: Вища школа, 2004. – 262 с.
  3. Пономаренко О. І. Сучасний економічний аналіз: у 2 ч.: Ч. 2. Макроекономіка: навч. посіб. / О. І. Пономаренко, М. О. Перестюк, В. М. Бурим. – К.: Вища школа, 2004. – 207 с.
  4. Малярець Л. М. Математика для економістів. Вища математика для економістів: навч. посіб., ч. 2 / Л. М. Малярець, Л. М. Афанасьєва, А. В. Ігначкова. – Харків: ХНЕУ, 2011. – 368 с.
  5. Ахтямов А. М. Математика для социологов и экономистов: учеб. пособ. / А. М. Ахтямов. – М.: ФИЗМАТЛИТ, 2008. – 464 с.
  6. Математика для економістів: посіб. для студ. фінансово-економічного профілю / [З. П. Ординська, Л. А. Репа]. – К.: НТУУ «КПІ», 2014. – 226 с.
  7. Приймак В. І. Математичні методи економічного аналізу: навч. посіб. / В. І. Приймак. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 296 с.
  8. Тевяшев А. Д. Вища математика у прикладах та задачах. Загальний курс / А. Д. Тевяшев, О. Г. Литвин. – Харків: ХНУРЕ, 2008. – 436 с.
  9. Соболев С. К. Двойные интегралы [Електронний ресурс] / С. К. Соболев. – М.: МГТУ им. Баумана, 2008. – Режим доступу: http://wwwcdl.bmstu.ru/fn1/DoubInt.pdf.