Вісник соціально-економічних досліджень 2021, 3-4 (78-79), 9-18

Фундаментальні концепції економічного зростання в інституційній теорії

Володимир Володимирович Видобора
кандидат економічних наук, доцент кафедри загальної економічної теорії та економічної політики, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: vidoboravolodimir@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-2255-0970

Видобора, В. В. Фундаментальні концепції економічного зростання в інституційній теорії. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2021. № 3-4 (78-79). С. 9–18.

У статті розглянуто теоретичні та практичні аспекти фундаментальних концепцій економічного зростання в інституційній теорії. Метою статті є дослідження основоположних концепцій економічного росту, сформованих представниками інституційного напряму економічної теорії, в контексті можливості їх застосування у формуванні політики економічного зростання країни в сучасних умовах господарювання. Дослідження здійснено з використанням історико-генетичного методу, сходження від абстрактного до конкретного, а також методів дедукції та індукції, узагальнення. Здійснено аналіз ґенези інституціональних теорій економічного зростання, які були спрямованими на пояснення суспільно-економічних явищ, що не могли бути осягнуті методами класичної, кейнсіанської та неокласичної теорії. Виявлено загальні ідеологічні засади інституціоналізму, які полягають у тому, що економічне зростання визначається із набором правил, що формують умови суспільного виробництва. З’ясовано, що інституційна теорія економічного зростання передбачає аналіз економічних явищ крізь призму неекономічних чинників – правил, норм, процедур, що регламентують процеси економічних змін та впливають на поведінку господарюючих суб’єктів. Визначено, що сучасні концепції інституціоналізму в абстрактному розумінні сходяться до потреби формування ефективних політично-правових інститутів, зокрема, встановлення та захищеності прав власності, державної політики протекціонізму та індустріалізації, громадського впливу та ін., які в синтезі із капіталістичною базою, ринковим та державним регулюванням наразі становлять основу економічного росту країн. Практичну цінність має обґрунтування доцільності застосування інституційних концепцій економічного зростання у процесі формування державної економічної політики, зважаючи на те, що вони визначають загальні принципи економічних систем з урахуванням множинних соціально-економічних та ідеологічних чинників.

економічне зростання; суспільні інститути; інституційні норми; інституціоналізм; фактори економічного росту; нагромадження капіталу.

JEL classification: B130; B250; O430; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.3-4(78-79).2021.9-18

1. Veblen T. The theory of the leisure class: An economic study of institutions. New York : MacMillan, 1899. URL: https://oll.libertyfund.org/title/veblen-the-theory-of-the-leisure-class-an-economic-study-of-institutions (access date: 27.09.2021).
  2. Galbraith J. K. The new industrial state. Boston : Houghton Mifflin Co., 1967. 427 p.
  3. North D. C. Understanding the process of economic change. Princeton University Press, 2005. 187 p.
  4. North D. C. Institutions, institutional change and economic performance. Cambridge : Cambridge University Press, 1990. 82 p. DOI: https://doi.org/10.1017/CBO9780511808678.
  5. North D. С., Thomas R. Р. The rise of the Western World: A new economic history. New York : Cambridge University Press, 1973. 171 p.
  6. Норт Д., Расков Д. Е. Институциональная теория: Дуглас Норт. Вестник Санкт-Петербургского университета. 2007. Сер. 5. Вып. 4. С. 3–9.
  7. Де Сото Э. Загадка капитала. Почему капитализм торжествует на Западе и терпит поражение во всем остальном мире / пер. с англ. Б. Пинскер. Москва : ЗАО «Олимп-Бизнес», 2004. 272 с.
  8. Хрестоматия по экономической теории / Сост. Е. Ф. Борисов. Москва : Юристъ, 2000. 536 с.
  9. Видобора В. В. Наукові засади промислової політики : зарубіжний досвід. Вісник КНУТД. Серія : Економічні науки. 2020. № 4 (149). С. 17–26.
  10. Основний капітал у парадигмі нової індустріалізації : відтворювальний аспект: монографія / М. І. Звєряков, Л. Л. Жданова, О. С. Шараг. Одеса : Астропринт, 2019. 202 с.
  11. Лемещенко П. С. Переходный период в контексте институционально-эволюционной теории. Философия хозяйства. 2002. Вип. 3. C. 3–15.
  12. Seckler D. W. Thorstein Veblen and the Institutionalists : A study in the social philosophy of economics. University Press of Colorado, 1975. 160 p.
  13. Толстов С. М. Этапы становления и развития институционализма. Известия Самарской сельскохозяйственной академии. 2011. № 2. С. 11–13.