Вісник соціально-економічних досліджень 2021, 2(77), 9-23

Павло Петрович Несененко
кандидат економічних наук, доцент кафедри загальної економічної теорії та економічної політики, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: nppod@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-6399-3511

Несененко, П. П. Аналіз фундаментальних аспектів аграрної політики Китайської Народної Республіки. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2021. № 2 (77). С. 9–23.

У статті розглянуто проблеми розвитку аграрної політики КНР як різновиду економічної політики, а також особливості проведення реформ на селі в часовому просторі через призму виникнення та розгортання спочатку теорії західної, а потім і соціалістичної модернізації, як суто китайського національного явища, що охопило всі стороні китайського суспільства, у тому числі економіку і, безпосередньо, аграрну сферу. Показано механізм підвищення продуктивних сил праці на селі, його трансформацію, сучасний стан і проблеми, що постають перед ним. Продемонстровано, що поряд з розширенням національного внутрішнього відбувається розвиток і зовнішнього ринку через розширення можливостей процесів соціалізації у такій формі, як регульований ринок. Особливу увагу приділено питанням як вже вирішених проблем на селі, так і новим, а також способам їх реалізації. Відзначено, що динамічний рух економіки Китаю з 1978 року зберігає кращі напрацювання від ідей Сунь Ятсена, Мао Цзедуна, Ден Сяопіна до Сі Цзіньпіна. Наочно продемонстровано як динамічне зростання в державі обсягу сільськогосподарського виробництва, а за ним і промислового, за останні два десятиліття перетворило Китай на одну з провідних країн світу. Відзначено, що КНР, займаючи лідируючі позиції у світі з виробництва багатьох видів сільськогосподарської продукції, водночас, поки що зосереджена на необхідності збільшення внутрішнього споживання, щоб зробити економіку менш залежною від експорту в майбутньому. Обгрунтовано ідею стосовно того, що сучасний розвиток продуктивних сил на селі все більше вимагає пошуку нових шляхів підйому соціальної сфери, яка повинна вмонтуватися у нові процеси урбанізації та стратегію розвитку країни.

економічна політика; аграрна політика; модернізація; соціалістична модернізація; етапи модернізації; політика чотирьох модернізацій; урбанізація; публічне управління; сільські території; соціально-економічний розвиток.

JEL classification: Q180; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(77).2021.9-23

УДК: 338.43.02(510)

1. Артеменко О. А. Еволюція технологічних укладів як етапи соціалізації виробництва. Актуальні проблеми розвитку економічної теорії в умовах глобалізації : матеріали ХІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Покританівські читання». Одеса : ОНЕУ, 2016. С. 67–69.
  2. Мартыновский С. В. Экономическая политика : проблемы достижения цели : монография. Одесса : Пальмира, 2008. 186 с.
  3. Виноградов А. В. Китайская модернизация в сравнительной перспективе. Сравнительная политика. 2010. No 1. С. 104‒120.
  4. Селищев А. С., Селищев Н. А. Китайская экономика в ХXI веке. Санкт-Петербург : Питер, 2004. 240 с.
  5. Абилекова Г. К. КНР в эпоху реформ Дэн Сяопина. Вестник КазНУ. Серия востоковедения. 2012. No 1 (58). С. 9‒13.
  6. Дэн Сяопин. Строительство социализма с китайской спецификой. Москва : Наука, 1997. 364 с.
  7. Ондасынова А. И., Джееналиева А. Т. Китайский опыт экономических реформ в аграрном секторе. Вестник КазЭУ. 2011. No 4 (82). С. 136‒140.
  8. Си Цзиньпин. О государственном управлении. Пекин : Издательство литературы на иностранных языках, 2014. 630 с.
  9. 中 共 中 央 关 于 全 面 深 化 改 革 若 干 重 大 问 题 的 决 定 [Постановление ЦК КПК «О некоторых важных вопросах всестороннего углубления реформ»]. URL: http://cpc.people.com.cn/n/2013/1115/c64094-23559163.html (дата обращения: 27.04.2021).
  10. Бони Л. Д. Новая аграрная стратегия XIX съезда КПК : цели и проблемы. Проблемы Дальнего Востока. 2018. No 5. С. 57‒69.
  11. Доклад Председателя Си Цзиньпина на XIX Всекитайском съезде Коммунистической Партии Китая. URL: http://md.chineseembassy.org/eng/zt/19cpc/t1507416.htm (дата обращения: 28.04.2021).