Вісник соціально-економічних досліджень 2020, 2(73), 84-93

Складові елементи і варіанти стратегії банку

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: aleks_syrchin@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-7206-4439

Сирчин, О. Л. Складові елементи і варіанти стратегії банку. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2020. № 2 (73). С. 84–93.

У статті запропоновано науково-практичний підхід до формування стратегії діяльності комерційного банку в сучасних умовах. Інформаційною базою статті послужили результати дослідження сучасних вчених і статистичні дані НБУ. Визначено, що причиною існування стратегії банку є його місія. У результаті проведеного дослідження обґрунтовано, що основними елементами стратегії є стратегічне бачення, стратегічне планування та стратегія дій банку. Сформульовано визначення стратегії банку. Обґрунтовано підходи до формування стратегії банку: традиційний, конкурсний, інтегративний і зовнішній. Визначено, що частка банку на ринку банківських послуг при певному рівні прибутковості є універсальною стратегічною метою його діяльності. Отже, існують тільки три універсальні стратегії дій банку: стратегія агресивного зростання, стратегія помірного зростання, консервативна стратегія. З даної точки зору слідує, що існують три основних шляхи досягнення конкурентної переваги: виявлення таких ринкових сегментів у рамках всієї економіки, де банк може лідирувати; отримання переваг за рахунок впровадження нових банківських послуг; отримання переваг за рахунок ціноутворення. Показано, що стратегія банку пов’язана з вибором моделі корпоративного управління банку, яка, у свою чергу, залежить від особливостей економіки країни. Запропоновано використовувати японсько-німецьку модель корпоративного управління банку як найбільш прийнятну для конкретних політико-економічних умов України. Зазначено, що реалізація стратегії банку призводить до формування універсального або спеціалізованого банку (корпоративного, роздрібного, інвестиційного, розрахункового тощо).

комерційний банк; стратегія діяльності банку; стратегічне бачення; типи стратегії діяльності банку; шляхи реалізації стратегії банку.

JEL classification: G210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(73).2020.84-93

1. Криклій О. А., Маслак Н. Г., Пожар О. М. та ін. Банківський менеджмент : питання теорії та практики : монографія. Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2011. 152 c.
  2. Козьменко С. М., Шпиг Ф. І., Волошко І. В. Стратегічний менеджмент банку. Суми : ВТД «Університетська книга», 2003. 734 c.
  3. Любунь О. С. Система банківського менеджменту : навч. посіб. Київ : Кондор, 2006. 356 с.
  4. Роуз П. Банковский менеджмент / Пер. с англ. Москва : Дело ЛТД, 1995. 768 с.
  5. Синки Дж. Финансовый менеджмент в коммерческом банке и в индустрии финансовых услуг / Пер. с англ. А. Левинзон. Москва : Альпина Бизнес Букс, 2007. 1018 с.
  6. Єпіфанов А. О., Лєонов С. В., Хабер Й. та ін. Вартість банківського бізнесу : монографія / За заг. ред. А. О. Єпіфанова, С. В. Лєонова. Суми : ДВНЗ «УАБС НБУ», 2011. 295 с.
  7. Никонова И. А., Шамгунов Р. Н. Стратегия и стоимость коммерческого банка. Москва : Альпина Бизнес Букс, 2007. 302 с.
  8. Діяльність банків у забезпеченні сталого розвитку фінансового ринку України : монографія / За ред. В. В. Коваленко. Одеса : Атлант, 2014. 358 с.
  9. Малахова О. Л., Михайлюк Р. В. Управління фінансовою стійкістю банків : навч. посіб. Тернопіль : Вектор, 2011. 300 с.
  10. Костюк А. Н. Корпоративное управление в банке : монография. Сумы : ГВУЗ «УАБД НБУ», 2008. 332 с.
  11. Кузнєцова Л. В., Маслов Ю. К. Процеси організації планування фінансової діяльності банку : монографія. Одеса : Пальміра, 2006. 265 с.
  12. Поморина М. А. Планирование как основа управления деятельностью банка. Москва : Финансы и статистика, 2002. 382 с.
  13. Фрост С. М. Настольная книга банковского аналитика. Днепропетровск : Баланс Бизнес Букс, 2006. 672 c.
  14. Національний банк України : сайт. URL: http://www.bank.gov.ua (дата звернення: 24.04.2020).