Вісник соціально-економічних досліджень 2020, 1(72), 178-189

Теоретичні засади дослідження енергетичного господарства як логістичної системи

Галина Олександрівна Пудичева
кандидат економічних наук, докторантка кафедри економіки підприємства та організації підприємницької діяльності, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: pudycheva@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-9350-3509

Пудичева, Г. О. Теоретичні засади дослідження енергетичного господарства як логістичної системи. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2020. № 1 (72). С. 178–189.

У статті визначено сутність енергетичного господарства, виділено три його рівні за територіальною ознакою: мікро- (рівень підприємства), мезо- (адміністративно-територіальні утворення) та макрорівень (енергетичне господарство країни). Запропоновано авторське визначення енергетичного господарства, яке, на відміну від існуючих, не обмежується лише рівнем підприємств. Вказано на технологічну, територіальну та економічну єдність об’єктів енергетичного господарства. Мета статті полягає у дослідженні основних бізнес-процесів, які відбуваються в енергетичному господарстві, на основі чого робиться висновок про можливість розгляду енергетичного господарства як логістичної системи. Для досягнення поставленої мети використано такі загальнонаукові методи: систематизації, узагальнення, абстрагування, аналогії, аналізу та синтезу. Запропоновано схему основних бізнес-процесів в енергетичному господарстві, що охоплює п’ять стадій. Проведено критичний аналіз підходів до визначення поняття «логістична система», наявних у вітчизняній та зарубіжній науковій літературі. На основі проведеного аналізу обґрунтовано, що логістичну систему можна розглядати як відносно стійку сукупність ланок у певному бізнес-середовищі, яка забезпечує інтегроване управління потоками з метою реалізації «семи правил логістики». Зроблено акцент на тому, що використання логістичного підходу в енергетичному господарстві дозволяє представити бізнес-процеси, що відбуваються у ньому, як потокову модель. Автор розділяє в енергетичному господарстві потоки енергетичних ресурсів, які за своєю природою є матеріальними потоками, та енергетичні потоки, що є потоками послуг. Зроблено висновок про те, що розгляд енергетичного господарства як логістичної системи дає змогу стверджувати про формування нового напрямку – енергетичної логістики.

енергетика; енергетичне господарство; енергетична система; логістична система; потоки; бізнес-процеси.

JEL classification: D300; O130; Q430; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(72).2020.178-189

УДК: 658.8:620.9:658.5

1. Dincer I., Abu-Rayash A. Energy sustainability. Chapter 3 – Energy systems. 2020. Pp. 59–92.
  2. Zhai D., Shang J., Yang F., Ang Sh. Measuring energy supply chains’ efficiency with emission trading : A two-stage frontier-shift data envelopment analysis. Journal of cleaner production. 2019. Vol. 210. Pp. 1462–1474.
  3. Макаров А. А., Мелентьев Л. А. Методы исследования и оптимизации энергетического хозяйства. Новосибирск : Наука, 1973. 274 с.
  4. Сазыкин В. Г., Кудряков А. Г. Иерархия энергетических систем. Общие подходы к управлению. Роль технических наук в развитии общества : сб. статей Междунар. науч.-практ. конф. (г. Уфа, 10 декабря 2014 г.). Уфа : Аэтерна, 2014. С. 40–43.
  5. Энергетическое хозяйство предприятия. Большая советская энциклопедия. URL: https://gufo.me/dict/bse/Энергетическое_хозяйство_предприятия (дата звернення 23.03.2020).
  6. Осипов В. І. Економіка підприємства : підруч. Одеса : Маяк, 2005. 724 с.
  7. Родников А. Н. Логистика : терминологический словарь. Москва : ИНФРА-М, 2000. 340 с.
  8. Кальченко А. Г. Логістика : навч. посіб. Київ : КНЕУ, 2000. 148 с.
  9. Пономарьова Ю. В. Логістика : навч. посіб. Київ : Центр навчальної літератури, 2003. 192 с.
  10. Глосарій логістичних термінів / Укл. С. О. Огієнко, І. П. Дзбобко. Харків : Вид. ХНЕУ, 2009. 60 с.
  11. Окландер М. А. Логістична система підприємства : монографія. Одеса : Астропринт, 2004. 312 с.
  12. Fahimnia B., Molaei R., Ebrahimi M. H. Integration in logistics planning and optimization. Logistics operations and management. 2001. Pр. 371–391.
  13. Dang V. L., Yeo G. T. Weighing the key factors to improve Vietnam’s logistics system. The Asian journal of shipping and logistics. 2018. No. 34 (4). Pр. 308–316.
  14. Смерчевська С. В. Концепція логістизації як новітня система поглядів на формування національної економічної політики. Інноваційна логістика : концепції, моделі, механізми / За наук. ред. М. Ю. Григорак, Л. В. Савченко. Київ : Логос, 2015. С. 8–30.
  15. Григорьева Н. Особенности потоковых процессов в энергетической логистике. РИСК : Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. 2012. № 4. С. 38–40.