Вісник соціально-економічних досліджень 2020, 1(72), 153-163

Ольга Олександрівна Дегтярьова
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки підприємства та організації підприємницької діяльності, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: degtiareva@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-1276-334X

Дегтярьова, О. О. Теоретичні аспекти побудови багаторівневої інформаційної системи енергетичного контролінгу. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2020. № 1 (72). С. 153–163.

У статті досліджено підходи щодо побудови багаторівневої інформаційної системи контролінгу. Кібернетичний підхід виділяє три основних інформаційних рівня: 1) рівень первинної інформації; 2) рівень узагальненої та інтерпретованої інформації; 3) рівень прийняття управлінських рішень. Підхід німецької школи побудови контролінгових багаторівневих інформаційних систем передбачає систематизацію інформації також в трьох площинах: 1) інформація по сферах діяльності підприємства; 2) інформація за призначенням та 3) інформація в часі. Враховуючи особливості енергетичної сфери підприємства та інформаційні потреби енергетичного контролінгу, була побудована багаторівнева інформаційна система енергетичного контролінгу, яка збирає, обробляє та зберігає інформацію за місцями виникнення енергетичних витрат, часовим горизонтам прийняття управлінських рішень та призначенням. Головною особливістю системи є застосування енергетичних КРІ – ключових показників успіху підприємства в енергетичній діяльності. Залежно від обраної енергетичної стратегії вони будуть відрізнятися, щоб найкращим чином відобразити та оцінити прогрес у напрямку енергоефективності, енергозбереження, застосування відновлюваних джерел енергії, тощо. Таким чином, було зроблено висновки щодо підвищення ефективності функціонування енергетичного господарства за рахунок впровадження енергетичного контролінгу; відповідності багаторівневої інформаційної системи енергетичного контролінгу тенденціям розвитку виробничих відносин; застосування енергетичних КРІ в якості цільових та оціночних показників багаторівневої інформаційної системи енергетичного контролінгу. Подальші дослідження доцільно проводити стосовно удосконалення наведеної інформаційної системи, а саме: розробки KPI-моделей для різних енергетичних стратегій підприємства.

контролінг; енергетичний контролінг; багаторівнева інформаційна система; енергетичні KPI; управлінські рішення.

JEL classification: L230; M110; Q430; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(72).2020.153-163

УДК: 65.011.8

1. Оліфіров О. В. Контролінг інформаційної системи підприємства в умовах невизначеності : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами». Київ, 2004. 38 с.
  2. Schaefer S. Controlling und Informationsmanagement in Strategischen Unternehmensnetzwerken: Multiperspektivische Modellierung und interorganisationale Vernetzung von Informationsprozessen. Springer Gabler / GWV Fachverlage GmbH. Wiesbaden, 2008. 399 p.
  3. Reichmann, T., Kißler, M., Baumöl, U. Controlling mit Kennzahlen – Die systemgestützte Controlling-Konzeption. München : Vahlen, 2017. 890 p.
  4. Liebe M., Drozdzynski M. IT-gestützte Ausgestaltung eineGeSo-spezifischen mehrdimensionalen Controlling-Konzeption. Eine gemeinsam mit Diamant Software und CIC entwickelte Lösung für das Gesundheits- und Sozialwesen. Controlling Zeitschrift 30. JAHRGANG. 4/2018. Pp. 31–40.
  5. Rackow T., Javied T., Donhauser T., Martin C., Schuderer P., Franke J. Green Cockpit : Transparency on Energy Consumption in Manufacturing Companies. Procedia CIRP, 2015. Vol. 26. Pp. 498–503.
  6. Gleich R., Schulze M. Energiecontrolling : Konzeption und Umsetzung in der Praxis. Controller Magazin. 2014. No. 39 (4). Pp. 71–75.
  7. Пудычева Г. А. Разработка концептуальных положений энергетического контроллингa. Технологический аудит и резервы производства. 2014. № 5/2 (19). С. 39–43.
  8. Degtiareva О., Pudycheva H., Stelling J.-N. Modern energy challenges : economic and managerial approach. Hochschule Mittweida Verlag, Diskussionspapier, 2019/07. 62 p.
  9. Івахненков С. В. Інформаційні технології в аудиті та внутрішньогосподарському контролі : дис. ... доктора екон. наук : 08.00.09. Київ, 2011. 564 с.
  10. Kovalyov A., Degtiareva O. Formation of system frameworks of energy controlling. Technology Audit and Production Reserves. 2018. № 1/4 (39). Рp. 40–44.
  11. Fritze A.-K., Schnupp С., Möller К. Strategy-based prioritisation of KPIs using the fuzzy analytic network process. Controlling – Zeitschrift FüR Erfolgsorientierte Unternehmenssteuerung, 29. Jahrgang, 2017, 2/2017. S. 58–68.
  12. Лизунова О. М. Формування енергетичної стратегії підприємства. Економiка i органiзацiя управлiння. 2017. № 1 (25). С. 115–122.