Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 2-3(70-71), 82-90

Тетяна Анатоліївна Власенко
кандидат економічних наук, доцент кафедри організації виробництва, бізнесу та менеджменту, Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка, Україна, e-mail: tatyanavlasenko2011@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-9515-2423

Власенко, Т. А. Методичний інструментарій визначення причин виникнення опору персоналу стратегічним змінам на підприємстві. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 2-3 (70-71). С. 82–90.

У статті запропоновано методичний інструментарій визначення причин виникнення опору персоналу стратегічним змінам на підприємстві. З метою визначення та детального аналізу бар’єрів для впровадження стратегічних змін та побудови причинно-наслідкової діаграми у роботі узагальнено та згруповано можливі причини опору змінам на різних рівнях, серед яких виділено: на індивідуальному рівні – особистісні, економічні, професійні, мотиваційні; на груповому рівні – соціально-психологічні та управлінські; на організаційному рівні – ресурсні та організаційні. Обґрунтовано використання інструменту дослідження проблеми опору персоналу змінам – причинно-наслідкової діаграми Ішикави, за допомогою якої стає можливим виявлення суттєвих причин, що впливають на впровадження стратегічних змін. Доведено важливість побудови даного типу діаграми завдяки можливості більш глибокого аналізу причин досліджуваної проблеми, їх ідентифікації та візуального структурування процесу опору персоналу стратегічним змінам. Важливою рисою запропонованого методичного забезпечення є можливість експрес-аналізу причин опору персоналу змінам у моніторинговому режимі, адже даний вид діаграми використовується для визначення значущості та сили впливу чинників на досліджуваний об’єкт і вибору пріоритетів для усунення проблеми. Використання запропонованої причинно-наслідкової діаграми сприятиме не тільки систематизації причин опору персоналу і чинників, що вплинули на появу цих причин, але й послідовній їх нейтралізації з метою зниження рівня протидії. Запропоновано заходи щодо нівелювання можливих причин опору персоналу стратегічним змінам в контексті виокремлених груп.

менеджмент персоналу; організаційні зміни; стратегія розвитку; опір персоналу; готовність персоналу до змін; причинно-наслідкова діаграма; організаційна культура.

JEL classification: М140; М500; L100; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2-3(70-71).2019.82-90

УДК: 658.3:005.54

1. Голева Т. В. Преодоление сопротивления персонала организации инновационным изменениям : автореф. дис. на соискание науч. степени канд. социол. наук : спец. 22.00.08 «Социология управления». Белгород : БелГУ, 2006. 24 с.
  2. Izsak K., Griniece E. Innovation policy in 2012 – challenges, trends and responses. Brussels : INNO Policy Trend Chart, 2012. 50 p.
  3. Киган Р., Лейхи Л. Неприятие перемен. Как преодолеть сопротивление изменениям и раскрыть потенциал организации. Москва : Манн, Иванов и Фербер, 2017. 768 с.
  4. Мазур И. И., Шапиро В. Д., Ольдерогге Н. Г. Управление проектами. Москва : Омега-Л, 2004. 664 с.
  5. Springer F. D. Knowledge management in the innovation process. Science + Business Media, LLC., 2012. 262 p.
  6. Harrington H. J. Change management excellence : The art of excelling in change. United States : Paton Press, 2006. 156 р.
  7. Ijaz S., Vitalis A. Resistance to organizational change : putting the jigsaw together. International Review of Business Research Papers. 2011. Vol. 7. No. 3. Pp. 112–121.
  8. Chuang Yuh-Shy. Individual resistance from employees to organizational change. Journal of International Management. 2013. Studies 8 (2). Рр. 54–65.
  9. Kotter J. P., Schlesinger L. A. Choosing strategies for change. Harvard Business Review. 1979. Vol. 57. Pp. 106–114.
  10. Гринберг Дж., Бэйрон Р. Организационное поведение : от теории к практике. Москва : Вершина, 2004, 912 с.
  11. Ульрих Д. Эффективное управление персоналом : новая роль HR-менеджера в организации. Москва : Вильямс, 2007. 304 с.
  12. Организационный контекст управления персоналом организации : монография / Под ред. О. С. Резниковой. Уфа : АЭТЕРНА, 2016. 172 с.