Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 2-3(70-71), 63-71

Наталія Петрівна Гуцуляк
старший викладач кафедри менеджменту та поведінкової економіки, Донецький національний університет ім. Василя Стуса, м. Вінниця, Україна, e-mail: n.gutsulyak@donnu.edu.ua, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-6349-9473

Гуцуляк, Н. П. Персонал як стратегічний ресурс діяльності підприємства в умовах нової економіки. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. М. І. Звєрякова (голов. ред) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 2-3 (70-71). С. 63–71.

У статті досліджено основні поняття та правила нової економіки, управління персоналом як стратегічним ресурсом діяльності підприємства у нових економічних умовах. Виділено такі особливості нової економіки як: формування та активне використання динамічних знань як ресурсу для створення товарів і послуг, інфраструктури; активне впровадження нових технологій в усіх галузях економіки; інтелектуалізація товарів та послуг, характеру та структури праці; ліквідація національних та географічних кордонів; збільшення гостроти конкуренції на ринку товарів та послуг і ринку праці. Метою статті є: уточнення понять нової економіки, системи управління та її інформаційної екосистеми, контурів управління, цільового балансу управління, формування таблиць відповідності особливостей нової економіки та змін в управлінні персоналом, у процесах формування людського та інтелектуального капіталу підприємства; визначення стратегічних цілей розвитку підприємства та його системи управління персоналом. Новою економікою називають постіндустріальну економіку, що активно використовує нові технології, які, у свою чергу, динамічно змінюють виробництво товарів та послуг, форми управління та взаємодії, сприяють виникненню пріоритетів до формування інтелектуального капіталу. Така економіка підтримується сучасною інформаційною екосистемою, яка представляє собою електронне інформаційне середовище організації (підприємства, установи тощо). Підприємство у новій економіці може бути розглянуто за такими контурами розвитку, як: контури господарської діяльності; маркетингового просування та управління взаємодією з клієнтами; мережевої інфраструктури; управління персоналом. Запропоновано таблиці використання інструментів стратегічного управління персоналом з урахуванням особливостей нової економіки. Одержані результати є основою для формування стратегії управління персоналом, створення цільової та дорожньої карти діяльності HR-департаменту підприємства.

нова економіка; стратегічний ресурс; персонал; управління персоналом; мобільність персоналу; адаптивність персоналу.

JEL classification: I170; I290; I310; I410; J240; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2-3(70-71).2019.63-71

1. Колот А. М., Кравчук О. І. Людина і нова економіка : теоретико-методологічний аналіз взаємодії та домінант розвитку. Економічна теорія. 2015. № 1. С. 5–25.
  2. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования / Пер. с англ. под ред. В. Л. Иноземцева. Москва : Aкадемия, 1999. 783 с.
  3. Деминг У. Э. Новая экономика. Москва : Эксмо, 2006. 208 с.
  4. Друкер П. Менеджмент. Вызовы ХХI века. Москва : Манн, Иванов и Фербер, 2012. 256 c.
  5. Кастельс М. Информационная епоха : экономика, общество и культура / Пер. с англ. под ред. О. И. Шкаратана. Москва : ГУ ВШЭ, 2000. 608 с.
  6. Kelly K. New rules for the new economy radical strategies 10 for a conned world. URL: https://kk.org/mt-files/books-mt/KevinKelly-NewRules-withads.pdf (access date: 12.03.2019).
  7. Коваленко О. Мережева економіка : нові правила. Тенденції розвитку е-бізнесу в Європі взагалі й в Україні зокрема. Вісник Тернопільської академії народного господарства. 2002. № 8–2. С. 175–178.
  8. Чорна Л. О., Зачоса О. Д. Механізм управління розвитком людського капіталу за умов активізації економіки знань. Економіка і держава. 2017. № 3. С. 36–38.
  9. Дороніна О. А. Формування парадигми сучасної кадрової політики як підґрунтя соціально-економічного зростання. 2015. № 10. С. 132–136.
  10. Шаульська Л. В. та ін. Антикризова стратегія розвитку України : соціально-економічні, фінансові та глобальні виклики : монографія / За заг. ред. А. В. Сидорової. Вінниця : Нілан, 2016. 328 с.
  11. Strategies for the new economy skills as the currency of the labour market January 2019 in collaboration with Willis Towers Watson. URL: http://www3.weforum.org/docs/WEF_2019_Strategies_for_the_New_Economy_Skills.pdf (access date: 15.03.2019).
  12. Шаульська Л. В. Людські ресурси нової економіки : ключові компоненти та ефективність регулювання. Економiка i органiзацiя управлiння. 2018. № 4 (32). С. 7–15.
  13. Блакита Г. В., Чорна Л. О. та ін. Моделювання стратегічних карт розвитку організації : монографія. Вінниця : ВТЕІ, 2012. 312 с.
  14. Коваленко О. О. Методологія створення мережевого інформаційного середовища управління діяльністю та розвитком організації : монографія. Вінниця : РВВ ВНАУ, 2009. 230 с.
  15. Performance management in human resource management. URL: https://arrow.tudublin.ie/buschmanbk (access date: 20.03.2019).
  16. Эдвидсон Л. Корпоративная долгота. Навигация в экономике, основанной на знаниях. Москва : ИНФРА-М, 2005. 248 с.