Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 2-3(70-71), 179-187

Поєднання інтеграції і самоорганізації управління діяльністю суб’єкта господарювання: теоретичні основи та концептуальний підхід

Євген Іванович Цікало
кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Україна, e-mail: tsikala@ukr.net, ORCID ID: http://orcid.org/0000-0001-8051-9299

Цікало, Є. І. Поєднання інтеграції і самоорганізації управління діяльністю суб’єкта господарювання : теоретичні основи та концептуальний підхід. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 2-3 (70-71). С. 179–187.

У статті викладено теоретичні основи і концептуальний підхід до поєднання процесів інтеграції і самоорганізації в межах здійснюваних бізнес-процесів і формування стану суб’єкта господарювання, з позиції інформаційно-економічного контексту управління. Мета дослідження полягає у виробленні теоретико-концептуальних положень з втілення процесів інтеграції в процесах самоорганізаційного управління на інформаційно-економічній основі набуття бізнес-процесами інтегративних якостей-ознак та врахування впливу інтеграційного чинника на стан суб’єкта господарювання. Виходячи з методологічних положень теорії синергетики про обов’язковість семантичного змісту інформації для генерування синергетичного ефекту в самоорганізаційних (рефлексивних) управлінських процесах, обґрунтована необхідність надання інформації антропоморфічних якостей, в ролі яких виступатимуть економічні властивості управління. Визначені якісні інформаційні і економічні властивості управління, які обумовлюють ведуче позиціонування інформаційно-економічного виду інтеграції в інтеграційному базисі управління. Властивості «імплементуються» через інтеграційний базис в рішеннях із самоорганізаційного управління інтегрованими бізнес-процесами і комплексним («економіко-інтеграційним») станом суб’єкта господарювання. Визначені умови-чинники інтеграційно-самоорганізаційної концептуалізації управління на інформаційно-економічній основі формування синергетичного ефекту діяльності суб’єкта господарювання. Практична цінність результатів дослідження полягає в тому, що завдяки інформаційно-економічній параметризації і оцінці вигідності інтегрованих бізнес-процесів прийматимуться рішення із цілеспрямованого самоорганізаційного досягнення стану гомеостатичної рівноваги з відповідними економіко-інтеграційними характеристиками (показниками) стійкості. Для реалізації теоретичних і концептуальних положень симбіозу інтеграції і самоорганізації управління сформульовані передумови розробки – загальносистемні властивості інтегрованого інформаційно-економічного інструментарію самоорганізаційного управління діяльністю суб’єкта господарювання.

бізнес-процес; інтеграція; інструментарій управління; самоорганізація; стан суб’єкта господарювання; система управління.

JEL classification: D890; M110; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2-3(70-71).2019.179-187

УДК: 658.1:[338.2:005.6/.7]

1. Кизим М. О., Пилипенко А. А., Зінченко В. А. Збалансована система показників : монографія. Харків : ВД «ІНЖЕК», 2007. 192 с.
  2. Пилипенко А. А. Стратегічна інтеграція підприємств : механізм управління та моделювання розвитку : монографія. Харків : ВД «ІНЖЕК», 2008. 408 с.
  3. Ермакова Ж. А., Шестакова Е. В. Интегративный механизм самоорганизации производственно-экономических систем : апробация и оценка эффективности. Российское предпринимательство. 2017. Т. 18. № 9. С. 1461–1478.
  4. Лоханова Н. О. Поглиблення інтеграційних процесів як напрям розвитку облікової системи в управлінні економічною стійкістю підприємств. Ефективна економіка. 2014. № 11. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=3484 (дата звернення: 22.05.2019).
  5. Информационные технологии в менеджменте (управлении) : учебник и практикум для академ. бакалавриата / Ю. Д. Романова и др.; под общей ред. Ю. Д. Романовой. Москва : Юрайт, 2014. 478 с.
  6. Павленко П. М., Філоненко С. Ф., Бабіч К. С. та ін. Інформаційні системи і технології : навч. посіб. Київ : НАУ, 2013. 324 с.
  7. Татарчук М. І. Корпоративні інформаційні системи : підруч. Київ : КНЕУ, 2014. 329 с.
  8. Цікало Є. Формування інтеграційного базису системи управління суб’єкта господарювання. Формування ринкової економіки в Україні. 2016. Вип. 35. Ч. 2. С. 287–293.
  9. Цікало Є. Структурування інформаційно-економічного механізму прийняття і реалізації рішень в інтегрованій системі управління суб’єкта господарювання. Формування ринкової економіки в Україні. 2018. Вип. 39. С. 179–189.
  10. Цмоць І. Г., Скорохода О. В., Кісь Я. П. Синтез інтегрованих автоматизованих систем управління підприємством. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Інформаційні системи та мережі. 2015. № 829. С. 246–254.
  11. Хакен Г. Информация и самоорганизация : макроскопический подход к сложным системам / Пер. с англ. Ю. А. Данилова. Москва : Мир, 1991. 240 с.
  12. Бакурова А. В. Самоорганізація соціально-економічних систем : моделі і методи : монографія. Запоріжжя : КПУ, 2010. 328 с.