Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 2-3(70-71), 157-169

Вікторія Володимирівна Коваленко
доктор економічних наук, професор кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: kovalenko-6868@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-2783-186X

Коваленко, В. В. Комплексне оцінювання фактору-ризику в сучасних умовах розвитку банківського бізнесу. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 2-3 (70-71). С. 157–169.

У статті запропоновано теоретико-методичний підхід щодо оцінювання інтегрального показника фактору ризику в діяльності банків. Визначено, що сучасний розвиток банківського бізнесу пов’язаний із значною кількістю ризиків, які з урахуванням глобалізаційних процесів, політичних, економічних проблем в Україні та світі, розвитку технологічних та інформаційних систем, мають тенденцію до трансформації. Встановлено, що успішна діяльність банку значною мірою залежить від обраної концепції управління ризиками. Доведено, що система ризик-менеджменту повинна базуватися на науково обґрунтованій, предметно адаптованій до реалій банківської діяльності методології, передових технологіях та світовому досвіді управління ризиками. Необхідність у розробці інтегрованого показника ризику у банках пов’язана із прийняттям Базельським комітетом з банківського нагляду глобальної реформи світової банківської системи, введення якої базується на нових нормах вимог до структури активів і капіталу банків. Методологія розрахунку інтегрального показника ризику функціонування банків передбачає такі етапи: діагностика і моніторинг індикаторів фінансової стійкості банків; розрахунок бета-коефіцієнту; оцінка фінансової стійкості банків з урахуванням фактора ризику; прийняття рішення про управління ризиком. Запропоновано проведення оцінки отриманих результатів, а також вибір оптимальних управлінських рішень за допомогою матриці стратегій управління ризиком. Обґрунтовано, що у системі оцінки та управління ризиками банківської діяльності доцільно приділяти увагу організації ефективної системи внутрішнього контролю. Визначено основні цілі та напрями організації внутрішнього контролю в банках. Система управління ризиками є складовою внутрішнього контролю. Доведено, що визначення основних ризиків, пов’язаних з діяльністю банків, а також методів управління ними, повинно відбуватися на підставі Концепції управління банківськими ризиками, яка базується на рекомендаціях Базельського комітету з банківського нагляду та відповідних законодавчих актах.

банк; банківській бізнес; банківські ризики; ризик-менеджмент; внутрішній контроль.

JEL classification: C600; G210 ; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2-3(70-71).2019.157-169

УДК: 336.747.6:330.131.7

1. Система ризик-менеджменту в банках : теоретичні та методологічні аспекти : монографія / За ред. В. В. Коваленко. Одеса : ОНЕУ, 2017. 304 с.
  2. Бойківська Л. І. Методи оцінок банківських ризиків. Актуальні проблеми розвитку регіону. 2009. № 5. С. 164–168.
  3. Кузнєцова Н. В. Системний підхід до менеджменту фінансових ризиків. Системні дослідження та інформаційні технології. 2018. № 2. С. 124–140.
  4. Демчук Н. І., Абахтімова А. А. Управління банківськими ризиками. Науковий вісник Херсонського державного університету. 2017. Вип. 24. Ч. 1. С. 117–119.
  5. Бобиль В. В. Фінансові ризики банків : теорія та практика управління в умовах кризи : монографія. Дніпропетр. нац. ун-т залізн. транспорту ім. акад. В. Лазаряна. Дніпропетровськ, 2016. 298 с.
  6. Пернарівський О. В. Аналіз, оцінка та способи зниження банківських ризиків. Вісник Національного банку України. 2004. № 4. С. 44–49.
  7. Домінова І. В. Внутрішній контроль банків на основі моделі «чотирьох ліній» : особливості та переваги. Облік і фінанси. 2019. № 2 (84). С. 118–123.
  8. Губа М. О., Плійчук М. В. Ризики в банківській системі України. Економіка, фінанси, право. 2018. № 5. С. 4–9.
  9. Коваленко В. В. Ризик-менеджмент в системі стратегічного управління фінансовою стійкістю банківської системи. Вісник Української академії банківської справи. 2010. № 1. С. 33–39.
  10. Дані фінансової звітності банків України : сайт. URL: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=7693080 (дата звернення: 30.04.2019).
  11. Saaty T. L. Exploring the interface between hierarchies, multiple objectives and fuzzy sets. Fuzzy Sets and Systems. 1978. Vol. 1. Pр. 57–69.