Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 1(69), 9-18

Фактори впливу на стійкість автотранспортних підприємств

Вікторія Валеріївна Бойко
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, Національний транспортний університет, Україна, e-mail: tori704@bigmir.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-3312-5948

Анастасія Сергіївна Куімова
аспірант кафедри економіки, Національний транспортний університет, Україна, e-mail: kuimovan@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-4308-9629

Бойко, В. В., Куімова, А. С. Фактори впливу на стійкість автотранспортних підприємств. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 1 (69). С. 9–18.

У статті на основі узагальнення теорії і практики стійкого розвитку систематизовано і класифіковано сукупність факторів стійкості автотранспортного підприємства. Обґрунтована необхідність врахування стадій життєвого циклу підприємства при формуванні політики його стійкого розвитку. Предмет дослідження – стійкість автотранспортних підприємств. Мета статті – на основі аналізу сучасних теоретичних підходів і практичного досвіду забезпечення економічної стійкості вітчизняних автотранспортних підприємств обґрунтувати основні фактори впливу на стійкість підприємства та представити їх класифікацію. Методи дослідження – загальнонаукові. Проаналізувавши стан автотранспортних підприємств та їх розвиток, можна дійти висновку, що вони залежать від множини факторів, які впливають на зміну стійкості. Ефективне управління діяльністю передбачає прогнозування цих факторів і своєчасне реагування на їх дію. Таким чином, в умовах невизначеності важливим завданням для підприємства стає визначення та аналіз факторів, які впливають на параметри діяльності з метою забезпечення тривалого і максимально ефективного його функціонування. Від ступеня складності внутрішнього і зовнішнього середовища залежать кількість і варіативність факторів, на які підприємство повинно реагувати. В дослідженні обґрунтовано поняття «фактор», яке розглядається як умова і причина забезпечення досягнення певного рівня стійкості підприємства. Стійкість підприємства залежить від сукупності факторів на різних стадіях його життєвого циклу: створення, зростання, стабілізації, скорочення. Забезпечення ефективного функціонування на кожній стадії передбачає підтримку рівноваги із зовнішнім середовищем, тобто адаптацію до зовнішніх змін. Зазначено, що різні фактори відіграють різну роль і мають різне значення для забезпечення стійкості підприємства. Для виявлення ролі окремих факторів запропоновано згрупувати їх за певними ознаками: за місцем виникнення (зовнішні та внутрішні), за способом впливу (прямі та непрямі), за тривалістю впливу (постійні та тимчасові), за ступенем впливу (суттєві, несуттєві), за спрямованістю впливу (стабілізаційні, дестабілізаційні), за рівнем впливу (регіональні, національні, міжнародні), за сферами прояву (економічні, соціальні та екологічні).

стійкість підприємства; фактори стійкості; життєвий цикл підприємства.

JEL classification: A100; O180; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(69).2019.9-18

УДК: 330.322:658

1. Бурда А. І. Методичні підходи до оцінювання впливу складників тріади потенціалу на сталий розвиток підприємства. Науковий вісник НЛТУ України. Львів : РВВ НЛТУ України. 2009. Вип. 19.12. С. 141–153.
  2. Головач Т. В. Ризик та економічна стійкість підприємницьких структур. Вісник Хмельницького національного університету. Серія : Економічні науки. 2014. № 2. Т. 2. С. 38–40.
  3. Економічна енциклопедія : у 3 т. / За ред. С. В. Мочерного. Київ : Академія, 2000. Т. 3. 864 с.
  4. Іванов В. Л. Управління економічною стійкістю промислових підприємств (на прикладі підприємств машинобудівного комплексу) : монографія. Луганськ : Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, 2005. 268 с.
  5. Козик В. В., Паньків В. Ю., Гришко В. А. Сутність, види та чинники формування економічної стійкості підприємства. Науковий вісник НЛТУ України : зб. наук.-техн. праць. 4. Економіка, планування та управління в галузях. 2013. Вип. 23 (12). С. 219–226.
  6. Козловський С. В. Управління сучасними економічними системами, їх розвитком і стійкістю : монографія. Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2010. 423 с.
  7. Аксенов П. В. Обеспечение устойчивого развития промышленного предприятия на основе стратегических конкурентных преимуществ : дис. … кандидата экон. наук : спец. 08.00.05. Москва, 2016. 214 с.
  8. Гродинская А. Н. Разработка экономико-организационного механизма устойчивого развития предпринимательских структур : дис. … кандидата экон. наук : спец. 08.00.05. Санкт-Петербург, 2016. 158 с.
  9. Зингер О. А., Ильясова А. В. Факторы, влияющие на устойчивое развитие промышленных предприятий. Современные проблемы науки и образования. 2015. № 1. Ч. 1. URL: http://science-education.ru/ru/article/view?id=18044 (дата обращения: 22.01.2019).
  10. Карт А. М. Риск-менеджмент в системе обеспечения экономической устойчивости компаний : дис. … кандидата экон. наук : 08.00.05. Москва, 2014. 165 с.
  11. Смолякова О. М. Теоретичне та методичне забезпечення оцінювання економічної стійкості підприємства : дис. … кандидата екон. наук : 08.00.04. Харків, 2016. 219 с.
  12. Экономика автомобильного транспорта : учеб. пособ. для студ. высш. учеб. завед. / А. Г. Будрин, Е. В. Будрина, М. Г. Григорян и др.; под ред. Г. А. Кононовой. Москва : Академия, 2005. 320 с.