Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 1(69), 199-207

Наталія Сергіївна Приймак
кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри маркетингу, менеджменту та публічного адміністрування, Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Україна, e-mail: priymak@donnuet.edu.ua, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-9721-3226

Приймак, Н. С. Діагностика пріоритетності впливу макроекономічних та інституційних чинників для гірничовидобувних підприємств при проведенні змін. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 1 (69). С. 199–207.

У статті визначено, що реалізація змін залежить від рівня прийнятності зовнішнім середовищем (контактними аудиторіями) змін, розроблених системою менеджменту (командою змін) підприємства. Вплив інституційних та макроекономічних чинників, які входять до складу зовнішнього середовища функціонування підприємства, досліджено за допомогою інструментів експертного оцінювання для чого у статті наведено обґрунтування чисельності, структури та складу експертів – менеджерів різних рівнів. З урахуванням специфіки функціонування підприємств гірничовидобувної галузі України, проаналізовано вплив дванадцяти чинників, які визначають діяльність цих підприємств та враховують специфіку системи менеджменту. У процесі дослідження реалізовано методологічний апарат, який передбачає послідовне виконання наступних дій: визначення переліку експертів та обґрунтування їх вибірки; окреслення чинників для оцінки їх впливу на підприємства; оцінку чинників за шкалою: [найбільш суттєвий вплив чинника; найменш суттєвий вплив чинника]; оцінку рівня узгодженості думок експертів щодо впливу чинників, за умови її прийнятності - розрахунок значення вагових коефіцієнтів впливу макроекономічних та інституційних чинників на діяльність гірничовидобувних підприємств; оцінку отриманих результатів та визначення чинників, вплив яких на зміни є найбільш вагомим. Отримані результати мають виступати джерелом визначення можливостей та загроз для реалізації стратегічних змін підприємств, а також базовим орієнтиром для визначення напрямків реалізації стратегічного потенціалу. Згідно з отриманими оцінками, найбільш вагомий вплив на впровадження змін спричиняють ринкові чинники, такі як чинники розвиненості технології видобутку та збагачення, а також чинники, які визначають інфраструктурну складову системи забезпечення виробництва. На підставі результатів аналізу можна стверджувати, що дані чинники є визначальними зовнішніми драйверами змін, врахування яких є обов’язковим для розробки програми реалізації стратегічного потенціалу змін та стратегії розвитку підприємства.

зміни; зовнішнє середовище; чинники зовнішнього середовища; управління змінами; стратегічне управління; драйвери змін.

JEL classification: A100; В490; L720; M210; O120; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(69).2019.199-207

УДК: 65.012:338.2

1. Аністратенко В. Г. Федоров В. Г. Математичне планування експериментів в АПК. Київ : Вища школа,1993. 374 с.
  2. Ansoff H. I. Corporate strategy : an analytic approach to business policy for growth and expansion. New York : McGraw-Hill, 1965. 241 p.
  3. Ансофф И. Новая корпоративная стратегия. Санкт-Петербург : Питер, 1999. 416 с.
  4. Дягель О. Ю. Теория экономического анализа : учеб. пособ. Красноярск : Красноярский государственный торгово-экономический институт, 2005. 187 с.
  5. Ковбатюк М. В., Беник Н. Г. Вплив факторів зовнішнього і внутрішнього середовища на процес функціонування та адаптації підприємств. Водний транспорт. 2016. Вип. 2. С. 101-108.
  6. Литвак Б. Г. Экспертные оценки и принятие решений. Москва : Патент, 1996. 298 с.
  7. Мишин В. М. Исследование систем управления : учеб. для ВУЗов. Москва : Юнити-Дана, 2015. 527 с.
  8. Томпсон А., Стрикленд А. Стратегический менеджмент : концепции и ситуации для анализа / Пер. с англ. А. Р. Ганиевой. 12-е изд. Москва : Диалектика, 2003. 928 с.
  9. The Global Competitiveness Index 2017-2018 edition / World Economic Forum. URL: http://www.weforum.org (access date: 17.01.2019).
  10. Porter M. Competitive Strategy. New York : The Free Press, 1980. 416 p.