Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 1(69), 179-188

Інна Олексіївна Кузнецова
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри менеджменту, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: inna.stream@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-3017-6165

Ігор Анатолійович Сокуренко
аспірант кафедри менеджменту, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: igorsokurenko@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-0592-220X

Кузнецова, І. О., Сокуренко, І. А. Стадії життєвого циклу малого підприємства : характеристика та специфіка прийняття управлінських рішень. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 1 (69). С. 179–188.

У статті проаналізовано наукові підходи до визначення сутності поняття «життєвий цикл підприємства». Обґрунтовано суперечливість підходів, які розглядають життєвий цикл підприємства як конкретний часовий період функціонування організації. Визначено поняття «життєвий цикл підприємства» як послідовність стадій, зміна яких викликана трансформаціями параметрів внутрішнього середовища підприємства в умовах динамічних змін конкурентного середовища, у процесі яких змінюються орієнтири діяльності, управлінські завдання та методи прийняття управлінських рішень. Узагальнено та систематизовано еволюцію відомих концепцій життєвого циклу підприємства. Виділено характерні особливості концепцій. Доведено, що еволюція концепцій життєвого циклу розвивалася у рамках процесних змістовних та універсальних моделей. Проведено критичний аналіз підходів та систематизовано стадії життєвого циклу підприємств, кризові явища, що притаманні кожній з них та можливості підприємств. Детально проаналізовано найбільш популярні концепції Л. Грейнера та І. Адізеса. Визначено їх переваги та недоліки з точки зору практичного застосування. Встановлено протиріччя наукових концепцій щодо переліку стадій життєвого циклу, послідовності зміни стадій, внутрішніх та зовнішніх факторів, що впливають на зміну стадій. Виділено та обґрунтовано параметри внутрішнього середовища організації, що системно визначають стадії її розвитку. Проаналізовано залежність зміни стадій життєвого циклу від змін параметрів внутрішнього середовища підприємства. Доведено, що послідовність проходження стадій не є сталою та може змінюватися залежно від специфічних умов функціонування підприємства. Обґрунтовано вимоги кожної стадії життєвого циклу до внесення необхідних змін в систему управління підприємством та особливості методів прийняття управлінських рішень.

життєвий цикл підприємства; стадія життєвого циклу; мале підприємство; управління підприємством; методи прийняття управлінських рішень.

JEL classification: M100; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(69).2019.179-188

УДК: 005.41:658

1. Корягіна С. В. Економічна оцінка та планування життєвого циклу розвитку підприємства : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами». Львів : Вид. НУ «Львівська політехніка», 2004. 21 с.
  2. Лігоненко Л. О. Антикризове управління підприємством : теоретико-методологічні засади та практичний інструментарій : монографія. Київ : КНЕУ, 2001. 580 с.
  3. Козаченко Г. О. Формування механізму стратегічного управління великими виробничо-фінансовими системами промисловості : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : спец. 08.07.01 «Економіка промисловості». Донецьк : Інститут економіки промисловості НАН України. 1998. 35 с.
  4. Никулина О. В. Управление инновационным развитием предприятия : монография. Краснодар : Экоинвест, 2009. 170 с.
  5. Бланк И. А. Управление активами. Киев : Ника-Центр, 2000. 720 с.
  6. Власов П. К. Внутриорганизационное обеспечение менеджмента. Психология менеджмента / Под ред. Г. С. Никифорова. Санкт-Петербург : Изд-во СПбГУ, 2000. С. 98–116.
  7. Фірстова О. Ю. Життєвий цикл підприємства : сутність, підходи до виділення фаз, управлінські аспекти. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». 2003. № 494 : Менеджмент та підприємництво в Україні : етапи становлення і проблеми розвитку. С. 160–167.
  8. Родионова Н. В. Антикризисный менеджмент : учеб. пособ. Москва : Юнити-Дана, 2001. 223 с.
  9. Мильнер Б. З. Теория организации : учеб. 3-е изд., перераб., доп. Москва : Инфра-М, 2002. 558 с.
  10. Greiner L. E. Evolution and revolution as organizations grow. Harvard Business Review, 1998. May-June. URL: https://hbr.org/1998/05/evolution-and-revolution-as-organizations-grow (access date: 27.02.2019).
  11. Адизес И. К. Управление жизненным циклом корпорации. Санкт-Петербург : Питер, 2011. 383 c.
  12. Мескон М., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента / Пер. с англ. Москва : Дело ЛТД, 1994. 702 с.