Вісник соціально-економічних досліджень 2019, 1(69), 158-166

Особливості формування окремих видів планів діяльності банку

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: aleks_syrchin@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-7206-4439

Сирчин, О. Л. Особливості формування окремих видів планів діяльності банку. Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць / За ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2019. № 1 (69). С. 158–166.

У статті запропоновано науково-практичний підхід до організації процесу планування діяльності українського банку в сучасних умовах і особливостям змісту основних видів планів банку. Показано, що: комплексна система планування банку є сукупністю планів, спрямованих на досягнення поставлених перед банком місії і завдань, містить основні види робіт і характерні риси їх організації; всі види планування взаємозалежні між собою тому, що, з одного боку, є складовими елементами розробки єдиного довготривалого плану діяльності банку, а, з іншого боку, є складовими елементами процесу поточного управління банком; цілі банку та шляхи їх досягнення для різних часових періодів на практиці найчастіше визначаються у вигляді наступного комплексу планів: стратегічний, тактичний і оперативний плани діяльності; стрижнем всієї системи планів є стратегічний план розвитку банку, заснований на стратегічному баченні, яке формується акціонерами і керівництвом банку; для доведення планів діяльності банку до окремих виконавців або структурних підрозділів складається план заходів банку. У результаті проведеного дослідження обґрунтовано: необхідність формування плану діяльності банку у вигляді комплексу різночасових планів; відмінність інтересів суб’єктів планування банку, що зумовлює відмінність змісту окремих видів планів банку; основні типові елементи окремих видів планів банку; взаємозв’язок і взаємовплив основних видів планів банку, що призводить до необхідності їх постійного коректування при виникненні змін у зовнішньому чи внутрішньому середовищі діяльності банку; основні організаційні моделі складання бюджету банку.

комерційний банк; управління діяльністю банку; планування діяльності банку; стратегічний план банку; тактичний план банку; оперативний план банку.

JEL classification: G210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(69).2019.158-166

1. Долан Э. Дж. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика / Пер. с англ. Москва : Туран, 1996. 448 с.
  2. Кидуэлл Д. С., Петерсон Р. Л., Блэкуэлл Д. У. Финансовые институты, рынки и деньги / Пер. с англ. СПб. : Питер, 2000. 752 с.
  3. Миллер Р. Л., Ван-Хуз Д. Д. Современные деньги и банковское дело / Пер. с англ. Москва : ИНФРА-М, 2000. 856 с.
  4. Ларионова И. В. Управление активами и пассивами в коммерческом банке. Москва : Консалтбанкир, 2003. 272 с.
  5. Роуз П. Банковский менеджмент / Пер. с англ. Москва : Дело ЛТД, 1995. 768 с.
  6. Синки Дж. Финансовый менеджмент в коммерческом банке и в индустрии финансовых услуг / Пер. с англ. Москва : Альпина Бизнес Букс, 2007. 1018 с.
  7. Куницына Н. Н., Ушвицкий Л. И., Малеева А. В. Бизнес-планирование в коммерческом банке. Москва : Финансы и статистика, 2002. 304 с.
  8. Кузнєцова Л. В., Маслов Ю. К. Процеси організації планування фінансової діяльності банку. Одеса : Пальміра, 2006. 265 с.
  9. Поморина М. А. Планирование как основа управления деятельностью банка. Москва : Финансы и статистика, 2002. 382 с.
  10. Національний банк України : сайт. URL: http://www.bank.gov.ua.