Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 4(68), 53-63

Забезпечення кадрової безпеки як функція управління персоналом

Олександра Володимирівна Сорока
кандидат економічних наук, доцент кафедри управління персоналом і економіки праці, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: аleksandra.80@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-6982-1817

Сорока, О. В. Забезпечення кадрової безпеки як функція управління персоналом // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 4 (68). С. 53‒63.

У статті розкрито сутність кадрової безпеки підприємств з позицій системного підходу, її роль та місце в системі управління персоналом. Проаналізовано різні підходи до трактування категорії «кадрова безпека» та запропоновано власну дефініцію цього поняття. Підкреслено, що кадрова складова посідає головне місце серед інших елементів системи безпеки, оскільки охоплює весь комплекс заходів, спрямованих на запобігання й усунення негативних наслідків для економічного стану компанії, пов’язаних з роботою й поведінкою персоналу. Викладено теоретичні положення та надано науково-практичні рекомендації щодо забезпечення кадрової безпеки в системі управління персоналом. Визначено, що забезпечення кадрової безпеки передбачає процес запобігання негативних наслідків, пов’язаних з персоналом, його інтелектуальним потенціалом і трудовими відносинами в цілому. Показано взаємозв’язок забезпечення кадрової безпеки з функціями управління персоналом. У зв’язку з цим процес забезпечення кадрової безпеки запропоновано розглянути в розрізі основних напрямів управління персоналом, а саме: планування персоналу, відбір та найм персоналу, оцінка персоналу, розвиток персоналу, мотивація персоналу, контроль персоналу та вивільнення персоналу. Представлено підхід до ранжування працівників організації з позиції забезпечення її кадрової безпеки. Виділено основні форми реалізації загроз, що виходять від різних груп працівників, і методи протидії їм. Зроблено висновок про те, що запровадження заходів щодо забезпечення кадрової безпеки на сучасних підприємствах дозволить сприймати її як один із найважливіших елементів системи економічної безпеки підприємства та нівелювати цілу низку загроз.

безпека; кадрова безпека; управління персоналом; ризики; система кадрової безпеки; служба персоналу.

JEL classification: M120; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.4(68).2018.53-63

1. Козаченко А. В., Пономарев В. П., Ляшенко А. Н. Экономическая безопасность предприятия : сущность и механизм обеспечения : монография. Киев : Либра, 2003. 280 с.
  2. Ляшенко О. М. Концептуалізація управління економічною безпекою підприємства : монографія. Луганськ : Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, 2011. 400 с.
  3. Джобава А. М. Организационные и экономические составляющие конкурентоспособности предприятия // Кадры предприятия. 2009. № 1. С. 10‒11.
  4. Кіріченко О. А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності : навч. посіб. 3-тє вид., перероб. і доп. Київ : Знання-Прес, 2002. 384 с.
  5. Кибанов А. Я. Управление персоналом организации. Москва : ИНФРА-М, 2002. 638 с.
  6. Ареф’єва О. В., Литовченко О. Ю. Кадрова складова в системі економічної безпеки машинобудівних підприємств // Актуальні проблеми економіки. 2008. № 11. С. 95‒100.
  7. Алькема В. Г. Ключові напрямки розвитку системи економічної безпеки автотранспортних підприємств // Вісник економіки транспорту і промисловості : зб. наук.-практ. статей. 2011. Вип. 38. С. 8‒13.
  8. Кавун С. В. Система економічної безпеки : методологічні та методичні засади : монографія. Харків : ХНЕУ, 2009. 299 с.
  9. Лазаршина І. Д., Оренчин О. В. Джерела інформаційно-аналітичного забезпечення економічної безпеки підприємства // Вісник економіки транспорту і промисловості : зб. наук.-практ. статей. 2011. Вип. 38. С. 62‒65.
  10. Назарова Г. В. Передумови створення системи кадрової безпеки підприємства // Регіональні аспекти розвитку продуктивних сил України. 2010. Вип. 15. С. 52‒60.
  11. Дорофеев К. Н., Гараева Е. В. Кадровая безопасность в системе экономической оценки деятельности фирмы // Молодой ученый. 2013. № 6. С. 327‒331.
  12. Світлична В. Ю., Запара А. П. Розробка основних напрямів політики кадрової безпеки // Молодий вчений. 2016. № 12. С. 870‒873.
  13. Лактионова К. Профилактика корпоративного мошенничества // Справочник по управлению персоналом. 2010. № 5. С. 10‒14.
  14. Алавердов А. Р. Управление кадровой безопасностью организации : учеб. Москва : Маркет ДС, 2010. 176 с.