Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 4(68), 20-29

Методичні засади оцінки капіталізації підприємств

Валерій Федорович Горячук
доктор економічних наук, старший науковий співробітник відділу міжрегіонального економічного розвитку Українського Причорномор’я, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, e-mail: valeriygoryachuk@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-4061-5336

Юлія Андріївна Назаренко
аспірант відділу міжрегіонального економічного розвитку Українського Причорномор’я, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, e-mail: ju.lia.uniti@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0001-9049-1218

Горячук, В. Ф., Назаренко, Ю. А. Методичні засади оцінки капіталізації підприємств // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 4 (68). С. 20‒29.

У статті капіталізація підприємств розглядається як процес створення доданої вартості, а її оцінку здійснено на основі дохідного підходу. Обґрунтовано, що валова додана вартість підприємства є ключовим показником діяльності підприємства, як з точки зору його капіталізації, так і ефективності. Розглянуто співвідношення понять «валова додана вартість у фактичних цінах» і «валова додана вартість в основних цінах», а також їх місце серед інших показників діяльності підприємства. В якості ключового показника капіталізації підприємства запропоновано розглядати його суспільну вартість. Її оцінку запропоновано здійснювати на основі методів дисконтування грошових потоків і прямої капіталізації доходу. Ставка дисконтування розрахована кумулятивним методом. Темп зростання валової доданої вартості підприємств України у 2012‒2017 роках у фактичних цінах визначено в рамках моделі показової функції. Поряд з поняттям «суспільна вартість підприємства» було визначено поняття «приватної вартості підприємства», яка створює додану вартість для власників підприємства (суму чистого прибутку і амортизації). Порівняння суспільної та приватної вартості підприємств України за видами діяльності показало, що перша істотно менше другої і приватна вартість підприємств країни у 2014 і 2015 роках мала від’ємне значення. В контексті капіталізації поняття «продуктивність праці» визначено як обсяг валової доданої вартості на одного працівника. За результатами дослідження запропоновано поняття «суспільна вартість підприємства» як вартість яка створює валову додану вартість підприємства. Оцінювати її пропонується методом прямої капіталізації валової доданої вартості. Розрахунки суспільної вартості підприємств України у 2012‒2017 рр. у фактичних цінах показали її збільшення більше ніж у 2 рази, що обумовлено високими темпами інфляції. Навпаки оцінка у постійних цінах 2012 року свідчить про падіння на 8,4%, особливо це проявилося у промисловості, де зменшення склало майже третину (32,3%), що свідчить про процес деіндустріалізації в економіці країни.

валова додана вартість; капіталізація; суспільна вартість підприємства; приватна вартість підприємства; фактичні ціни; постійні ціни.

JEL classification: E220; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.4(68).2018.20-29

УДК: 330.14.01

1. Зимовець В. В., Багацька К. В. Капіталізація реального сектору економіки України : тенденції та наслідки // Світ фінансів. 2018. № 1. С. 7‒21.
  2. Багацька К. В. Капіталізація підприємства як ключова категорія вартісно-орієнтованого управління // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Міжнародні економічні відносини та світове господарство. 2015. Вип. 3. С. 10‒13.
  3. Турило А. А. Теоретико-методологічні засади визначення сутності і оцінки капіталізації підприємства // Теоретичні і практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності. 2013. Вип. 1 (2). С. 159–162.
  4. Баліцька В. В. Капітал підприємств України : тенденції, пріоритети. Київ : Інститут економіки та прогнозування НАН України, 2007. 480 с.
  5. Капитализация предприятий : теория и практика / Под. ред. д.э.н., проф. И. П. Булеева, д.э.н., проф. Н. Е. Брюховецкой. Донецк : Институт экономики промышленности НАН Украины, 2011. 328 с.
  6. Буркинський Б. В., Горячук В. Ф. Капіталізація економіки регіонів України. Одеса : ІПРЕЕД НАНУ, 2014. 293 с.
  7. Малова Т. А. Капитализация в условиях российской экономики : теоретические и практические аспекты. Москва : Либроком, 2009. 208 с.
  8. Посібник з оцінки бізнесу в Україні / За заг. ред. Я. Маркуса. Київ : Міленіум, 2002. 320 с.
  9. Шумська С. С. Капіталізація економіки : системний підхід та методологічні напрямки дослідження // Економічна теорія. № 1. 2012. С. 35‒49.
  10. Головчанская Е. Э., Стрельченя Е. И. Генезис основных подходов и методов оценки интеллектуальных ресурсов // Вопросы инновационной экономики. 2015. № 5 (4). С. 267‒286.
  11. Діяльність суб’єктів господарювання, 2017 рік : стат. збірник / За ред. М. Кузнєцової // Державна служба статистики України. Київ : Консультант, 2018, 145 с. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/ publicat/kat_u/2018/zb/11/zd_2018.pdf (дата звернення: 25.09.2018).