Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 4(68), 102-109

Окремі теоретичні особливості планування діяльності банку

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail: aleks_syrchin@ukr.net, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-7206-4439

Сирчин, О. Л. Окремі теоретичні особливості планування діяльності банку // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. : М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 4 (68). С. 102–109.

У статті розглянута точка зору щодо низки теоретичних особливостей планування діяльності українського банку в сучасних умовах. Показано, що планування підвищує готовність банку до раптових змін ринкової ситуації та вирішує завдання визначення цілей розвитку банку, конкретних шляхів їх реалізації на різних рівнях деталізації та часових відрізках його діяльності. Відображено взаємозв’язок між прогнозом та планом і зроблено висновок про те, що прогнозування є дослідницької базою планування. Показані характерні відмінності між прогнозом і планом: прогнозування має імовірнісний характер – це дослідження та передбачення, науковий опис майбутнього; план має нормативний характер – це вказівка цілей і шляхів їх досягнення. Показано, що ступінь кардинальності коригувань плану залежить від ступеня зміни середовища діяльності банку. Підкреслено, що кожний комерційний банк самостійно формує власний підхід до планування показників діяльності з більшою або меншою мірою успішності. За результатами проведеного дослідження обґрунтовані: роль планування в управлінні банком; поняття плану діяльності банку; поняття об’єкта, предмета і суб’єкта планування банку; методологічні принципи організації процесу банківського планування; вимоги до планів банку, що випливають з особливостей банківської діяльності; етапи процедури планування діяльності окремого банку. Наведена точка зору підкреслює можливість і необхідність існування інших теоретичних підходів до планування діяльності банку. Різні підходи допомагають у практичній роботі банків, кожен з яких знаходиться в індивідуальних умовах свого життєвого циклу діяльності.

комерційний банк; управління діяльністю банку; планування діяльності банку; теорія планування діяльності банку; методологія планування діяльності банку; етапи процедури планування діяльності банку.

JEL classification: G210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.4(68).2018.102-109

1. Друкер П. Энциклопедия менеджмента / Пер. с англ. Москва : Вильямс, 2004. 432 с.
  2. Мескон М., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента / Пер. с англ. Москва : Дело, 1997. 494 с.
  3. Линдгрен М., Бандхольд Х. Сценарное планирование : связь между будущим и стратегией / Пер. с англ. Москва : Олимп Бизнес, 2009. 233 с.
  4. Долан Э. Дж. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика / Пер. с англ. Москва : Туран, 1996. 448 с.
  5. Кидуэлл Д. С., Петерсон Р. Л., Блэкуэлл Д. У. Финансовые институты, рынки и деньги / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Питер, 2000. 752 с.
  6. Миллер Р. Л., Ван-Хуз Д. Д. Современные деньги и банковское дело / Пер. с англ. Москва : ИНФРА-М, 2000. 856 с.
  7. Ларионова И. В. Управление активами и пассивами в коммерческом банке. Москва : Консалтбанкир, 2003. 272 с.
  8. Роуз П. Банковский менеджмент / Пер. с англ. Москва : Дело ЛТД, 1995. 768 с.
  9. Синки Дж. Финансовый менеджмент в коммерческом банке и в индустрии финансовых услуг / Пер. с англ. Москва : Альпина Бизнес Букс, 2007. 1018 с.
  10. Кузнєцова Л. В., Маслов Ю. К. Процеси організації планування фінансової діяльності банку. Одеса : Пальміра, 2006. 265 с.
  11. Поморина М. А. Планирование как основа управления деятельностью банка. Москва : Финансы и статистика, 2002. 382 с.