Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 2(66), 244-255

Моделювання процесів корпоративного управління в компанії

Оксана Ананіївна Клепікова
кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної кібернетики та інформаційних технологій, Одеський національний політехнічний університет, Україна, e-mail:klepoa@ukr.net, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0003-0399-9035

Клепікова, О. А. Моделювання процесів корпоративного управління в компанії // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 2 (66). С. 244‒255.

У статті розглянуто та проаналізовано сучасні підходи та моделі корпоративного управління, як в Україні, так і в світі. Проведено огляд інформаційних систем та технологій в управлінні корпорацією. Здійснено класифікацію програмних продуктів та інформаційних технологій, які використовують компанії у процесі корпоративного управління. Виділено основні процеси в управлінні корпорацією, які потребують постійного контролю та аналізу, головними з яких є робота з клієнтами із різних регіонів, корпоративне навчання персоналу та його мотивація, контроль якості виконаних робіт, дохідність підприємства. Запропоновано алгоритм оцінки та аналізу процесів корпоративного управління в компанії на основі імітаційної моделі. Представлено імітаційну модель для аналізу та моделювання процесів корпоративного управління на прикладі діяльності проектно-інвестиційної компанії. На основі імітаційної моделі проведено імітаційні експерименти, за допомогою яких проаналізовано та спрогнозовано організацію корпоративного навчання та мотивацію персоналу, продуктивність робочої сили та її вплив на процеси виконання та якість замовлень, роботу з клієнтами із різних регіонів, потік та якість виконаних робіт та їх вплив на клієнтську базу, операційну та фінансову діяльність з урахуванням чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, процеси залучення фінансових і трудових ресурсів та їх ефективного використання з метою задоволення інтересів усіх учасників корпоративного управління, «вузькі місця» в роботі проектно-інвестиційної компанії. Імітаційна модель дозволяє проаналізувати зв’язок між процесами корпоративного управління, вплив одного процесу на інший з метою забезпечення інтересів власників акціонерів та підвищення ефективності роботи компанії.

корпоративне управління; корпоративне навчання персоналу; операційна та фінансова діяльність; імітаційне моделювання; імітаційна модель; прогнозування.

JEL classification: C630; L210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(66).2018.244-255

УДК: 33.330.005.5

1. Поважний О. С., Орлова Н. С., Харламова А. О. Корпоративне управління : підруч. К. : Кондор, 2013. 244 с.
  2. Вакульчик О. М. Корпоративне управління : економіко-аналітичний аспект. Дніпропетровськ : Пороги, 2003. 257 с.
  3. Мазур И. И, Шапиро В. Д., Ольдерогге Н. Г. Корпоративный менеджмент. Справочник для профессионалов. М. : Высшая школа, 2003. 1088 с.
  4. Євтушевський В. Корпоративне управління : підруч. К. : Знання, 2006. 406 с.
  5. Крисоватий А. І., Федосов В. М., Рязанова Н. С. Корпоративні фінанси в контексті викликів сучасної інноваційної економіки // Фінанси України. 2013. № 9. С. 7–27.
  6. Грідчіна М. В. Корпоративні фінанси (зарубіжний досвід і вітчизняна практи¬ка) : навч. посіб. К. : МАУП, 2002. 232 с.
  7. Горова К. О., Лангова Г. М. Проблеми корпоративного управління в Україні // Фінансово-кредитна діяльність : проблеми теорії та практики. 2011. Вип. 2. С. 186–190.
  8. Мальська М. П., Мандюк Н. Л., Занько Ю. С. Корпоративне управління : теорія та практика : підруч. К. : Центр учбової літератури, 2012. 360 с.
  9. Клепікова О. А. Сучасний стан і роль інформаційних технологій в управлінні підприємством // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Економіка і менеджмент. Одеса : МГУ. 2013. № 5. С. 74–77.
  10. Соколовська З. М., Клепікова О. А. Прикладні моделі системної динаміки : монографія. Одеса : Астропринт, 2015. 308 с.