Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 2(66), 196-209

Анатолій Олександрович Дробязко
кандидат економічних наук, провідний науковий співробітник ДННУ «Академія фінансового управління», професор кафедри банківської справи ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана», Україна, e-mail:adrobyazko@ukr.net, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0002-0453-0709

Олександр Олексійович Любіч
доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, завідувач відділу координації бюджетно-податкової та грошово-кредитної політики, ДННУ «Академія фінансового управління», Україна, e-mail:alyubich@ukr.net, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0002-9339-4242

Дробязко, А. О., Любіч, О. О. Вплив банків за участю іноземного капіталу на забезпечення інтеграції економіки України в міжнародний фінансовий простір // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 2 (66). С. 196‒209.

У статті наведено коротку історію входження іноземного капіталу в банківську систему України. На банківському ринку України працюють іноземні банки, що представлені дочірніми структурами резидентів: Австрії, Франції, Італії, Німеччини, Швеції, Польщі, Греції, Кіпру, Угорщини, Нідерландів, США, Туреччини, Казахстану, Росії. Ці банки успішно витримали дві глибокі кризи, що мали місце в Україні у 2008 та у 2014‒2015 роках і продовжують успішно розвиватися. Окремим кластером розраховано фінансові показники банків з російським капіталом. Проаналізована ринкова позиція банків з іноземним капіталом на сучасному ринку України, здобутки банків за перший квартал 2018 року. Наведено порівняльну квартальну динаміку основних показників провідних кластерів банків за походженням капіталу в першому кварталі 2018 року: з державним, приватним українським, західним та російським капіталом. Розглянуто показники основних статей активів, пасивів, капіталу, а також чинники, які мають найбільший вплив на поточний стан банків з іноземним капіталом. Показано фінансові можливості для іноземних інвесторів для безпечного входження своїм капіталом в економіку України. Досліджено системні збитки банків з державним російським капіталом, які потребують постійної підтримки материнських структур. Ця стаття є продовженням дослідження стану і перспектив банків з державним українським капіталом, крім того, готується дослідження щодо сучасного стану приватних українських банків.

регіональні банки; банківські інститути; розподіл банків за кластерами; фінансовий стан банків; банки з іноземним капіталом; безпека інвестицій.

JEL classification: G210; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(66).2018.196-209

1. Фінансова глобалізація і євроінтеграція : монографія / За ред. О. Г. Білоруса, Т. І. Єфименко. ДННУ «Академія фінансового управління». К., 2015. 491 с.
  2. Модернізація фінансової системи України в процесі євроінтеграції : у 2 т. / За ред. О. В. Шлапака, Т. І. Єфименко. ДННУ «Академія фінансового управління». К., 2014. Т. 2. 784 с.
  3. Фінансова інфраструктура України : стан, проблеми та перспективи розвитку : монографія / В. Опарін, В. Федосов, С. Льовочкін та ін.; за заг. ред. В. Опаріна, В. Федосова. К. : КНЕУ, 2016. 695 c.
  4. Системна криза банківського сектору України і стратегія її подолання : монографія / С. М. Аржевітін, Т. Є. Унковська, М. І. Савлук та ін.; за заг. ред. С. М. Аржевітіна, Т. Є. Унковської. К. : КНЕУ, 2017. 182 с.
  5. Дослідження українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова «Виклики і ризики розгортання кризових процесів в Україні та напрями економічної політики їх запобігання» / За наук. ред. В. Юрчишин. К. : Заповіт, 2017. C. 93–99.
  6. Інформаційний ресурс Національного банку України. URL: www.bank.gov.ua (дата звернення: 16.04.2018).
  7. Інформаційний ресурс Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України. URL: www.nssmc.gov.ua (дата звернення: 16.04.2018).
  8. Інформаційний ресурс Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері фінансових послуг в Україні. URL: https://www.nfp.gov.ua (дата звернення: 16.04.2018).
  9. Інформаційний ресурс рейтингової агенції «Кредит-рейтинг». URL: www.credit-rating.ua (дата звернення: 18.04.2018).
  10. Офіційний сайт ДННУ «Академія фінансового управління». URL: www.afu.minfin.com.ua (дата звернення: 18.04.2018).