Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 2(66), 162-173

Оцінка людського потенціалу регіону : теоретичний аспект

Марина Сергіївна Кривцова
кандидат економічних наук, старший викладач кафедри управління персоналом і економіки праці, Одеський національний економічний університет, Україна, e-mail:m.kryvtsova@gmail.com, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0001-6069-9691

Кривцова, М. С. Оцінка людського потенціалу регіону : теоретичний аспект // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 2 (66). С. 162‒173.

Статтю присвячено актуальному питанню оцінки людського потенціалу регіону, зважаючи на те що саме на регіональному рівні відбувається реальний зв’язок становлення демократії із забезпеченням умов для розвитку людини. Визначено, що на сьогоднішній день надзвичайно важливим і актуальним є аналіз рівня розвитку людського потенціалу як показника ефективності соціально-економічної системи. Використання економіко-статистичних прийомів аналізу можливостей людини дозволить виявити деякі закономірності розвитку людського потенціалу країни. Досліджено різні теоретичні підходи до оцінки людського потенціалу як на рівні держави, так і регіону. Визначено, що існуючи підходи зазнають значних еволюційних змін, що пов’язано з вимогами часу та трансформацією самого поняття «людський потенціал». Проаналізовано еволюцію підходів для розрахунку індексу розвитку людського потенціалу за допомогою методики розробленої ООН. Узагальнено сучасні тенденції до оцінки регіонального людського потенціалу в країнах ЄС. Аналіз міжнародного досвіду розрахунку регіональних індексів людського розвитку на субнаціональному рівні показав, що, попри різноманіття національних методик, переважна частина їх зосереджується на трьох класичних вимірах людського розвитку: тривалому та здоровому житті, освітніх здобутках та рівні добробуту населення. Хоча перелік показників, що застосовують для оцінювання досягнень окремих територій, може бути доповнений додатковими індикаторами (наприклад, рівень смертності немовлят, рівень бідності або безробіття населення), трактування складових людського розвитку є досить вузьким. Це визначає потребу в розширенні світоглядного бачення особливостей людського розвитку на регіональному та локальному рівні, врахуванні інших важливих характеристик якості життя населення. Сформульовано рекомендації щодо зближення національної та зарубіжних методик оцінки людського потенціалу регіону та приведення у відповідність інформаційного забезпечення досліджень для подальшої якісної оцінки.

людський потенціал; людський потенціал регіону; індекс розвитку людського потенціалу; тривалість життя; добробут; освіта.

JEL classification: O150; O180; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(66).2018.162-173

УДК: 322:331.522.4

1. Мамаева В. Е. Оценка человеческого потенциала региона с учетом развития интегрированных структур // Международный научно-исследовательский журнал. 2017. № 9 (63). Ч. 1. С. 13‒15.
  2. Буткалюк В. Качество трудовой жизни как составляющая качества жизни // Социология : теория, методы, маркетинг. 2010. № 4. С. 138‒151.
  3. Жадан О. В. Економіка праці і соціально-трудові відносини : навч. посіб. X. : ХарРІ НАДУ, Магістр, 2008. 360 с.
  4. Социально-экономический потенциал региона : монография / Под общ. ред. О. Ф. Балацкого. Сумы : Университетская книга, 2010. 364 с.
  5. Грішнова О. А. Людський розвиток : навч. посіб. К.: КНЕУ, 2006. 308 с.
  6. Людський розвиток регіонів України : аналіз та прогноз : колективна монографія / За ред. Е. М. Лібанової. К. : Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України, 2007. 367 с.
  7. Макарова О. В. Вимірювання людського розвитку в регіонах України : методологічні аспекти та оцінка результатів // Економіка України. 2015. № 3 (640). С. 41‒53.
  8. Тупикина Е. Н., Кочева Е. В. Развитие человеческого потенциала : статистическое исследование : монография. Владивосток : ТГЭУ, 2011. 183 с.
  9. Человеческий потенциал : опыт комплексного подхода / Под ред. И. Т. Фролова. М.: Эдиториал УРСС, 1999. 176 с.
  10. Человеческое развитие : новое измерение социально-экономического прогресса : учеб. пособ. / Под ред. В. П. Колесова (экономический факультет МГУ). 2-е изд. М. : Права человека, 2008. 636 с.
  11. Кравченко Е. Н., Шаркевич И. В. Новый подход к оценке развития человеческого потенциала в регионах Российской Федерации // Вестник ИРГТУ. 2013. № 11 (82). С. 345‒351.
  12. National Human Development Report ‒ Poland 2012. Local and Regional Development / UNDP Project Office in Poland. Warsaw. 2013. 188 р.
  13. European Commission. The EU Regional Human Development Report // JRS Science and Policy Reports. Luxembourg : Publication Office of the European Union. 2014. 97 p.
  14. Деякі питання удосконалення системи моніторингу та оцінки результативності реалізації державної регіональної політики : Постанова Кабінету Міністрів України № 1029 від 20.12.2017 р. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1029-2017-п (дата звернення: 01.06.2018).