Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 2(66), 120-127

Альона Сергіївна Золенко
кандидат економічних наук, доцент кафедри державного управління, публічного адміністрування та регіональної економіки, Харківський національний економічний університет ім. Семена Кузнеця, Україна, e-mail:alenazolenko@gmail.com, ORCID ID:https://orcid.org/0000-0002-2599-2830

Золенко, А. С. Виявлення взаємозв’язку між якістю публічного управління та рівнем соціально-економічного розвитку регіону // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць (ISSN 2313-4569); за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. Одеса : Одеський національний економічний університет. 2018. № 2 (66). С. 120–127.

У статті запропоновано методичне забезпечення виявлення взаємозв’язку між якістю публічного управління та рівнем соціально-економічного розвитку регіону. З метою визначення інтегрального показника рівня забезпечення соціально-економічного розвитку та побудови рейтингу регіонів сформовано сукупність початкових показників в контексті таких важливих складових, як: економічна ефективність; фінансова самодостатність; зовнішньоекономічна співпраця й інвестиційний розвиток; розвиток малого та середнього підприємництва, інфраструктури; ефективність ринку праці; відкритість влади та доступність до адміністративних послуг; соціальний захист та безпека; доступність та якість послуг у сферах: освіти, охорони здоров’я, раціонального природокористування; відновлювана енергетика та енергоефективність; якість довкілля. Обґрунтовано терм-множини значень лінгвістичних змінних якості публічного управління для коректного використання методу нечітких множин проведення. Доведено важливість побудови існуючих трендових моделей (лінійної, степеневої, експонентної, логарифмічної) для кожного регіону задля визначення наявності зв’язку між показниками та подальшого прогнозування. Особливістю запропонованого методичного підходу є застосування різнопланового аналітичного інструментарію, а саме: таксономічного аналізу, теорії нечітких множин, методу проеціювання тренду. Використання даного підходу сприятиме не тільки визначенню рівня впливу якості застосування відповідних інструментів публічного управління й адміністрування з метою полегшення прийняття майбутніх управлінських рішень в контексті забезпечення ефективного соціально-економічного розвитку регіону, але й однозначній оцінці наявної ситуації шляхом зведення низки показників соціально-економічного розвитку регіону до одного показника.

регіональний розвиток; забезпечення соціально-економічного розвитку; публічне управління та адміністрування; критерії оцінки якості; таксономічний аналіз; теорія нечітких множин; трендова модель.

JEL classification: C520; О180; R130; R580; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(66).2018.120-127

УДК: 332.02:35.073

1. Менеджмент регіонального розвитку : монографія / За ред. О. В. Васильєва, К. А. Фісуна. Харків : Харківська національна академія міського господарства, 2010. 375 с.
  2. Корнієцький О. В., Гацько А. Ф., Островерх О. В. Регулювання соціально-економічного розвитку регіону як важливий чинник державного управління // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка. 2016. Вип. 174. С. 67–73.
  3. Раєвнєва О. В., Голіяд Н. Ю. Моделювання антикризового управління регіоном : монографія. Харків : ХНЕУ, 2007. 300 с.
  4. 3арова Е. В., Хасаев Г. Р. Эконометрическое моделирование и прогнозирование развития региона в краткосрочном периоде : монография. М. : Экономика, 2004. 149 с.
  5. Савостенко Т. О., Попруга В. І., Польська І. Е. та ін. Забезпечення соціально орієнтованого розвитку регіонів України / За заг. ред. Т. О. Савостенко. К. : НАДУ, 2009. 40 с.
  6. Бакуменко В. Д., Надолішній П. І., Іжа М. М., Арабаджи Г. І. Державне управління : основи теорії, історія і практика. Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2009. 393 с.
  7. Державна регіональна політика України : особливості та стратегічні пріоритети : монографія / За ред. З. С. Варналія. К. : НІСД, 2007. 820 с.
  8. Державне управління регіональним розвитком України : монографія / За заг. ред. В. Є. Воротіна, Я. А. Жаліла. К. : НІСД, 2010. 288 с.
  9. Мельтюхова Н. М. Державне управління як єдність діяльності та відносин : монографія. Харків : ХарРІ НАДУ Магістр, 2010. 204 с.
  10. Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в экономических исследованиях / Пер. с польск. В. В. Иванова. М. : Финансы и статистика, 1989. 175 с.
  11. Державна служба статистики України : сайт. URL: http://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 04.06.2018).
  12. Волошин О. Ф., Мащенко С. О. Моделі та методи прийняття рішень. 2-ге вид., перероб. та доп. К. : ВПЦ «Київський університет», 2010. 336 с.
  13. Заде Л. А. Понятие лингвистической переменной и его применение к принятию приближенных решений. М. : Мир, 1976. 165 с.
  14. Савин Г. И. Системное моделирование сложных процессов. М. : Финансы и статистика, 2000. 276 с.
  15. Деякі питання удосконалення системи моніторингу та оцінки результативності реалізації державної регіональної політики : Постанова Кабінету Міністрів України № 1029 від 20 грудня 2017 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1029-2017-п (дата звернення: 29.05.2018).