Вісник соціально-економічних досліджень 2018, 1(65), 9-15

Суперечності біметалізму: проблема паритету

Костянтин Миколайович Матусевич
кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії, Рівненський державний гуманітарний університет, Україна, е-mail:matusevich83@gmail.com, ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-2496-4747

Матусевич, К. М. Суперечності біметалізму: проблема паритету // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). Одеса: Одеський національний економічний університет. 2018. № 1 (65). С. 9-15.

У статті розглянуто проблему паритету валютних металів, що розвивалися у ХІХ ст. Розкрито суперечності біметалевої валютної системи, формування монометалевої валютної системи у вигляді золотомонетного стандарту. Проаналізовано погляди економістів ХІХ ст. на металевий грошовий стандарт, суб’єктивні та об’єктивні умови щодо розбіжностей їхніх поглядів. Показано зміни вартісного паритету золота та срібла протягом усього ХІХ ст., що спричинили зростання суперечностей у здійсненні світового грошового обігу. Збільшення міжнародного товарного обміну потребувало величезного зростання дорогоцінних монетних металів для карбування монет, що стало недоцільним. Ситуацію не врятував навіть перехід усіх країн до золотомонетного стандарту наприкінці ХІХ ст. і збереження срібла для карбування дрібної монети із співвідносною цінністю за вмістом срібла. З 70-х років ХІХ ст. у Європі з’явилося багато прихильників однорідної грошової системи для усіх країн. Таке об’єднання повинно було проявитися в карбуванні рівноцінних монет усіма державами. Це питання обговорювалося на міжнародних конференціях у Парижі в 1878 та 1881 рр., а також у Брюсселі наприкінці 1892 р. Учасники конференції відмовилися від думки про впровадження подвійної валютної системи. Штучні суперечності і труднощі додавала світова банківська система, яка була зацікавлена у розвитку паперових кредитних грошей. Вказані суперечності системи металевих грошей призвели до колапсу і скасування золотомонетного стандарту в липні 1914 р. У світі визрівали нові ідеї та фінансові умови для переходу валютних відносин до нового – золотозливкового, а згодом і до золотодевізного стандарту.

валютні метали; монометалізм; біметалізм; монета; монетний устав; монетний паритет; золотомонетний стандарт.

JEL classification: A110; DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(65).2018.9-15

УДК: 330.8:336.743.3

1. Милль Д. С. Основания политической экономии / Пер. и примеч. Н. Г. Чернышевского. Санкт-Петербург, 1860. 664 с.
  2. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов / Пер. с англ. В. С. Афанасьева. М.: Эксмо, 2007. 957 с.
  3. Рикардо Д. Высокая цена слитков – доказательство обесценения банкнот // Сочинения. Т. ІІ. М.: Государственное издательство политической литературы, 1955. С. 45–103.
  4. Рикардо Д. Доклад комитета о высокой цене золотых слитков // Сочинения. Т. ІІ. М.: Государственное издательство политической литературы, 1955. С. 331–390.
  5. Исаев А. А. Начала политической экономии. Санкт-Петербург, 1908. 806 с.
  6. Марчелло де Чеко. Золотой стандарт // Экономическая теория. М.: ИНФРА, 2004. С. 394–412.
  7. Keynes J. M. Indian currency and finance. In the collected writings of J. M. Keynes. Vol. 1. London: Macmillan, 1971.
  8. Bloomfield A. I. Monetary Policy under the International Gold Standard. New York: Federal Reserve Bank of New York, 1959.
  9. De Cecco M. The International Gold Standard: money and empire. 2nd ed. London: Frances Pinter, 1984.