Вісник соціально-економічних досліджень 2017, 2-3(63-64), 37-49

Транскордонний мезорівень розвитку кластерних форм промислової інтеграції

Сергій Іванович Коваленко
кандидат економічних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін, Дунайський інститут Національного університету «Одеська морська академія», e-mail:econ69@mail.ru

Коваленко, С. І. Транскордонний мезорівень розвитку кластерних форм промислової інтеграції // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2017. – № 2-3 (63-64). – С. 37–49.

У статті досліджено основні характеристики мезорівня міжнародних інтеграційних об`єднань, що є мережевими структурами внутрішньогалузевого й міжгалузевого співробітництва у вигляді транскордонних кластерних систем, які об’єднують макро- і мікрорівень інтеграцій національних економік. Виявлено можливості синтезу теорії міжнародної економічної інтеграції і кластерної концепції в умовах віртуалізації економічного простору. Обґрунтовано, що кластерний підхід є найбільш ефективним механізмом розвитку транскордонних економічних взаємодій і, зрештою, є мезорівнем конкурентоспроможних міжнародних інтеграційних систем і необхідною умовою якісного росту євроінтеграції України. Досліджено сутність і внутрішні взаємозв’язки транскордонного мережевого кластера як чинника зростання конкуренто-спроможності єврорегіону в умовах посилення інтеграційних процесів і необхідності підвищення ролі економіки периферійних регіонів у рамках транскордонного співробітництва. У контексті регіональної політики Євросоюзу визначено стратегічні пріоритети просторового розвитку єврорегіонів на підставі самоорганізації «гібридних» інститутів мережевої квазіінтеграції, розглянуто їх роль у підвищенні конкурентоспроможності єврорегіонів у світлі перспектив вступу України до ЄС.

транскордонна кластерна система; мезорівень; мезоекономічний синтез; євроінтеграція; єврорегіон; інновації; конкурентоспроможність.

JEL classification: C120; C140; C180;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2-3(63-64).2017.37-49

УДК: 339.92:332.1

1. Declaration concerning regionalism in Europe (1996). Assembly of European Regions, Secretariat General Immeuble Europe, Strasbourg, 10 p.
  2. Cluster policy in Europe (2008). A brief summary of cluster policies in 31 European countries, Europe Innovation Cluster Mapping Project, Oxford Research AS, 34 р.
  3. Williamson, O. (1985). The economic institutions of capitalism, Free Press, New York, 450 p.
  4. Coase, R. G. (1994). Nature of the firm, Lessons business organization, Lenizdat, St. Petersburg, p. 29 [in Russian]
  5. Marshall, A. (1928). Elements of economics of industry being the first volume of elements of economics, London, 460 p.
  6. Porter, M. E. (1998). Clusters and competition: new agendas for companies, govern¬ments, and institutions, Harvard Business School Working Paper, Boston, MA, No. 98-080.
  7. Porter, M. E. (1990). The competitiveness advantage of nations, Macmillan, London.
  8. Armstrong, H. W. (1995). The role and evolution of European Community Regional Policy. B. Jones, M. Keating (Eds.). The European Union and the Regions, Clarindon press, Oxford, pp. 23–62.
  9. Rekord, S. I. (2012). Methodology of the cluster systems development as a mesolevel of international economic integration [Metodologiya razvitiya klasternykh sistem kak mezourovnya mezhdunarodnoy ekonomicheskoy integratsii], Izd-vo SPbGUEF, Sankt-Peterburg, 211 s. [in Russian]
  10. Rekord, S. I. (2010). The industrial-innovative clusters development in Europe: evolution and contemporary discussion [Razvitie promyshlenno-innovacionnyh klasterov v Evrope: evolyuciya i sovremennaya diskussiya], Izd-vo SPbGUEF, Sankt-Peterburg, 109 s. [in Russian]
  11. Anderson, N. V. (2007). Ukraine-EU trans-border cooperation: developing Euroregions on the border (the case study of lower danube). In: Democracy vs. Authoritarianism, Abstracts, Warsaw East European Conference, Warsaw, pp. 11–12.