Вісник соціально-економічних досліджень 2017, 1(62), 77–83

Тенденції розвитку підприємств сфери послуг в Україні

Раїса Володимирівна Грінченко
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки підприємства та організації підприємницької діяльності, Одеський національний економічний університет, е-mail:raya11@ukr.net

Грінченко, Р. В., Літвінова, В. О. Тенденції розвитку підприємств сфери послуг в Україні // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2017. – № 1 (62). – С. 77–83.

У статті розглянуто основні тенденції розвитку підприємств сфери послуг в Україні. Виявлено структуру підприємств сфери послуг та структуру реалізованих послуг в Україні. Простежено домінування традиційних видів послуг в Україні – послуг транспорту, торгівлі та операцій з нерухомим майном. Узагальнені тенденції щодо капітального інвестування в сферу послуг із значними його обсягами саме в транспорт та торгівлю. Розглянуто динаміку експорту-імпорту послуг в Україні. Акцентована увага на тенденції збільшення попиту на експортні та імпортні види послуг, що відображає загальносвітові тенденції. Виділено загальносвітову тенденцію щодо зростання послуг у структурі економік розвинених країн із домінуванням частки високопрофесійних послуг, пов’язаних із нарощуванням обсягів інновацій у світі.

послуги; сфера послуг; транспорт; операції з нерухомим майном; торгівля.

JEL classification: M000;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(62).2017.77-83

УДК: 658.64(477)

1. Венгерська Н. С. Регіональна сервісна політика як необхідна умова розвитку сфери послуг // Вісник Запорізького національного університету. – 2014. – № 2 (22). – С. 142–152.
  2. Капелюшна Т. В. Механізм забезпечення сталого розвитку підприємств сфери послуг // Економіка. Менеджмент. Бізнес. – 2015. – № 1. – С. 68–75.
  3. Кучерявенко С. Ю. Сутність інноваційно-інвестиційного розвитку підприємств сфери послуг. – К.: Знання, 2012. – 247 с.
  4. Марцінковська О. Б. Розвиток і розташування підприємств сфери послуг: аналіз і тенденції // Економічний аналіз: зб. наук. праць; редкол.: В. А. Дерій (голов. ред.) та ін. – Тернопіль: Видавничо-поліграфічний центр Тернопільського національного економічного університету «Економічна думка». – 2014. – Т. 17. – № 2. – С. 76–80.
  5. Моргулець О. Б. Менеджмент у сфері послуг: навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури. – 2012. – 384 с.
  6. Паливода О. М., Островська О. В. Тенденції розвитку інноваційних послуг у ринковій економіці // Технології та дизайн. – 2014. – № 1 (10). – С. 1–10.
  7. Сидорова А. В. Экономико-статистические методы в управлении сферой услуг. – Донецк: ДонНУ, 2002. – 240 с.
  8. Шаповалова О. М. Інноваційний розвиток підприємств сфери послуг: туризму // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2013. – № 4 (2). – С. 241–246.
  9. Офіційний сайт Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.