Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 2(61), 57-63

Організація стратегічного планування в Україні на мезорівні: виклики сучасності

Наталія Валентинівна Сментина
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки і планування бізнесу, Одеський національний економічний університет, e-mail:smentn@yandex.ru

Сментина, Н. В. Організація стратегічного планування в Україні на мезорівні: виклики сучасності / Наталія Валентинівна Сментина // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. –№ 2 (61). – С. 57–63.

У статті проаналізовано практику розробки стратегій в Україні на мезорівні. Сформульовано рекомендації щодо удосконалення організації процесу стратегічного планування на мезорівні з орієнтацією на партнерський підхід до розробки стратегій та їх подальшої реалізації. Запропоновано інструментарій механізму стратегічного планування в розрізі правового, інституційного, інформаційного та наукового забезпечення. Обґрунтовано доцільність переорієнтації на новітні підходи до стратегічного планування, зокрема, застосування сценарного планування. Визначено рівень соціально-економічного розвитку регіонів країни на віддалену перспективу відповідно до інструментарію державної регіональної політики.

стратегічне планування; соціально-економічний розвиток; мезорівень; адміністративно-територіальна одиниця; сценарне планування; ефективність.

JEL classification: O200;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.2(61).2016.57-63

УДК: 338.2 (332.145)

1. Берданова О. Стратегічне планування місцевого розвитку: практ. посіб. / О. Берданова, В. Вакуленко. – К.: ТОВ «София-А», 2012. – 88 с. (Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні – DESPRO).
  2. Васильченко Г. Сучасні тенденції в управлінні розвитком регіону. Субрегіони та агломерації / Г. Васильченко // Формування соціально-економічного розвитку регіонів України в умовах спільних трансформацій: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 18-19 квітня 2013 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2013. – С. 208–210.
  3. Осипов В. М. Стратегічне планування як ефективний інструмент управляння регіональним розвитком / В. М. Осипов, І. Д. Півоварчук, І. Л. Пасарюк // Вісник СумДУ. Серія економіка. – 2011. – № 1. – С. 89–100.
  4. Стимулювання економічного зростання на місцевому рівні: аналітична доповідь / [С. О. Біла, О. В. Шевченко, М. О. Кушнір та ін.; за ред. С. О. Білої]. – К.: НІСД, 2013. – 54 с.
  5. Сухоруков А. І. Моделювання та прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України: монографія / А. І. Сухоруков, Ю. М. Харазішвілі. – К.: НІСД, 2012. – 368 с.
  6. Сментина Н. В. Неузгодженість у формуванні стратегій економічного та соціального розвитку територій / Н. В. Сментина // Формування соціально-економічного розвитку регіонів України в умовах спільних трансформацій: матеріали міжнар. наук.-прак. конф., 18–19 квітня 2013 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2013. – С. 248–250.
  7. Економіка регіонів у 2015 році: нові реалії і можливості в умовах започаткованих реформ: аналітична доповідь / [О. В. Шевченко, В. І. Жук, К. Г. Юрченко та ін.; за ред. Д. І. Олійник]. – К.: НІСД, 2015. – 92 с.
  8. Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року: Постанова Кабінету міністрів України № 385 від 6 серпня 2014 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/385-2014-п.