Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 1(60), 77-85

Анатолій Захарович Підгорний
кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, е-mail:azp1@ukr.net

Тетяна Сергіївна Корольова
кандидат економічних наук, старший науковий співробітник науково-дослідної частини, Одеський національний економічний університет, е-mail:tckoroleva@ukr.net

Підгорний, А. З. Соціально-економічні умови та чинники необхідності оптимізації сучасної мережі вищих навчальних закладів в Україні / Анатолій Захарович Підгорний, Тетяна Сергіївна Корольова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – Вип. 1. – № 60. – С. 77–85.

У статті досліджено вплив чинників на формування сучасної мережі ВНЗ в Україні, визначено об’єктивні та суб’єктивні чинники. Узагальнено думку фахівців щодо перебудови мережі ВНЗ в Україні і визначено, що більшість авторів характеризують сучасну мережу вищих навчальних закладів як не ефективну і таку, що потребує реформування. Проаналізовано сучасну територіальну і галузеву структуру вищих навчальних закладів, їх науково-педагогічний потенціал, обсяги підготовки фахівців. Визначено, що мережа ВНЗ України перенасичена філіями вищих навчальних закладів, які не мають необхідного науково-педагогічного потенціалу та матеріально-технічного забезпечення. Проведено розрахунки майбутньої чисельності студентів та викладачів і на цій підставі сформульовано позицію щодо необхідності, напрямів і шляхів оптимізації мережі ВНЗ. Запропоновано основні організаційні заходи щодо оптимізації мережі вищих навчальних закладів в Україні. Визначено позитивні та негативні наслідки цих заходів.

вищі навчальні заклади; науково-педагогічний персонал; реформування; оптимізація; мережа; абітурієнти; студенти; прогнозування; наслідки реформування.

JEL classification: I210;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(60).2016.77-85

УДК: 37.046.16:061.18(477)

1. Науково-освітній потенціал нації: погляд у ХХІ століття / В. М. Литвин, В. П. Андрущенко та ін. – К.: Навч. книга. – Кн. 3: Модернізація освіти, 2003. – 943 с.
  2. Вахович І. М. Дослідження теоретичних аспектів доцільності процесу укрупнення ВНЗ в Україні / І. М. Вахович, Ю. В. Волинчук // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – № 2 (104). – С. 101–107.
  3. Кремень В. Г. Укрупнення ВНЗ підвищить якість освіти [Електронний ресурс] / В. Г. Кремень. – Освітній портал (27.02.2014). – Режим доступу: www.osvita.org.ua.
  4. Єфремов В. Оптимізація ВНЗ в Україні як необхідна умова підвищення їх конкурентоспроможності / В. Єфремов // Вища школа. – 2014. – № 3–4. – С. 73–83.
  5. Корольова Т. С. Ефективність використання наукового потенціалу вищого навчального закладу / Т. С. Корольова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: ОДЕУ. – 2007. – Вип. 29. – С. 93–96.
  6. Корольова Т. С. Інтеграція вищої освіти України до європейського освітянського простору в умовах глобалізації / Т. С. Корольова // Національна економіка у сучасній глобальній економічній системі: механізми функціонування, динаміка, економічна безпека: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Полтава, 23–24 квітня 2010 р.). – Полтава: ПУСКУ, 2010. – С. 28–34.
  7. Корольова Т. С. Особливості інноваційних процесів у сфері вищої освіти / Т. С. Корольова // Науковий вісник Буковинської держ. фінансової академії (Серія «Економічні науки»). – Чернівці: Технодрук, 2009. – Вип. 2 (15). – С. 78–84.
  8. Подгорный А. З. Научные кадры как составляющая инновационного развития экономики / А. З. Подгорный, Т. С. Королева // Подготовка научных кадров высшей квалификации в условиях инновационного развития экономики. Региональные, межрегиональные и международные аспекты: Материалы Междунар. науч.-практ. конф. (Минск, 30 мая – 1 июня 2007 г.). – Минск: ГУ «БелИСА», 2007. – С. 61–64.
  9. Підгорний А. З. Проблеми формування контингенту абітурієнтів ВНЗ в умовах соціально-демографічної кризи / А. З. Підгорний, Т. С. Корольова // Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. (Севастополь, 1–3 жовтня 2009 р.). – Донецьк: ДонНУЕТ, 2009. – С. 153–156.
  10. Квіт С. М. Реформування системи освіти є пріоритетним завданням: Виступ 17.05.2014 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: sergiy_kvit_zaraz_mi_mogemo_priymati_horoshi_zakoni_zminyuvati_pravila_gri_i_mi_tsim_ koristue_mosya_1939490.html.
  11. Пономаренко В. Проблеми підготовки наукових кадрів / В. Пономаренко // Вища школа. – 2012. – № 2. – С. 7–19.
  12. Степко М. Світові тенденції розвитку вищої освіти та проблеми забезпечення якості й ефективності вищої освіти в Україні / М. Степко // Вища школа. – 2013. – № 7. – С. 13–22.
  13. Населення України за 1990–2014 рр.: демографічний щорічник [Електронний ресурс] // Державна служба статистики України. – Режим доступу: http://ukrstat.org/uk/druk/publicat/Arhiv_u/01/Arch_ukr_zb.htm.
  14. Основні показники діяльності вищих навчальних закладів України на початок 2014/2015 навчального року: статистичний бюлетень. – К: Державна служба статистики України, 2015. – 169 с.