Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 1(60), 150-159

Інна Олексіївна Кузнецова
доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри менеджменту організацій та зовнішньоекономічної діяльності, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream@mail.ru

Олена Олегівна Кюне
викладач кафедри інформаційних систем в економіці, Одеський національний економічний університет, e-mail:eyona@mail.ru

Кузнецова, І. О. Методичні підходи до формування складу стратегічних загроз економічній безпеці підприємств хлібопродуктів / Інна Олексіївна Кузнецова, Олена Олегівна Кюне // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – Вип. 1. – № 60. – С. 150–159.

У статті визначено склад стратегічних загроз економічній безпеці хлібоприймальних підприємств, спричинених рушійними силами конкуренції в галузі. З метою їх виокремлення проведено дослідження індексу цінової конкуренції шляхом аналізу зібраних даних тарифів на основні послуги. Розраховано індекс цінової конкуренції та зроблено висновок щодо віднесення ринку послуг хлібоприймальних підприємств до висококонкурентного та неконцентрованого з переважно ціновою конкуренцією. Проаналізовано тарифи та рентабельність послуг хлібоприймальних підприємств Одеської області та зроблено висновок про те, що підприємства використовують при формуванні тарифів переважно витратний метод їх формування. Визначено фактори, що впливають на інтенсивність впливу товарів-замінників на ринку послуг хлібоприймальних підприємств та розрахована питома вага статей калькуляції витрат обігу основних послуг. Проведено аналіз інтенсивності впливу конкурентних сил на ринку послуг хлібоприймальних підприємств та визначено загрози для підприємств галузі.

загрози економічній безпеці; хлібоприймальні підприємства; товари-замінники; рушійні сили; конкуренція в галузі; інтенсивність конкуренції.

JEL classification: D220;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(60).2016.150-159

1. Орлик О. В. Система загроз економічній безпеці суб’єктів господарювання / О. В. Орлик // Вісник соціально-економічних досліджень.  2014.  Вип. 1 (52). – С. 250257.
  2. Экономика и организация безопасности хозяйствующих субъектов / В. С. Гусев, Б. И. Кузин, М. Д. Медников. – СПб.: Очарованный странник, 2001. – 256 с.
  3. Ареф’єва О. В. Планування економічної безпеки підприємств: монографія / О. В. Ареф’єва, Т. Б. Кузенко. – К.: Вид-во Європейського університету, 2004. – 170 с.
  4. Ильяшенко С. Н. Составляющие экономической безопасности предприятия и подходы к их оценке / С. Н. Ильяшенко // Актуальні проблеми економіки.  2003.  № 3 (21).  С. 1219.
  5. Вірченко В. В. Інтелектуальна безпека підприємства та шляхи її забезпечення / В. В. Вірченко // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2013. – № 11 (200). – С. 5154.
  6. Козаченко Г. В. Экономическая безопасность предприятия: сущность и механизм обеспечения: монография / Г. В. Козаченко, В. П. Пономарев, О. М. Ляшенко. – К.: Либра, 2003. – 280 с.
  7. Сак Т. В. Діагностування рівня економічної безпеки підприємства в умовах обмеженості інформації // Т. В. Сак // Глобальні та національні проблеми економіки. – 2015. – № 3. – С. 404–408.
  8. Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство: монографія / [В. М. Геєць, М. О. Кизим, Т. С. Клебанова, О. І. Черняк та ін.]. – Х.: Інжек, 2006. – 240 с.
  9. Мацеха Д. С. Економічна безпека підприємства / Д. С. Мацеха // Вісник соціально-економічних досліджень.  2013.  Вип. 1 (48). – С. 128–133.
  10. Портер М. Конкурентная стратегия: Методика анализа отраслей и конкурентов / [пер. с англ. И. Минервина]. – М.: Альпина Паблишер, 2011. – 454 с.
  11. Кузнецова І. О. Моніторинг як складова процесу управління підприємством хлібопродуктів: теорія та методологія: монографія / І. О. Кузнецова.  Одеса: Друкарський дім, 2009.  228 с.  Бібліогр.: С. 197–223.
  12. Офіційний сайт інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Информ» [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://www.apk-inform.com.
  13. Офіційний сайт Української зернової асоціації [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://uga-port.org.ua.