Вісник соціально-економічних досліджень 2016, 1(60), 135-141

Мотивація персоналу як складова ефективного управління підприємством

Альона Олегівна Климчук
кандидат економічних наук, докторант кафедри міжнародних економічних відносин, Хмельницький національний університет, e-mail:klumchykao@ukr.net

Климчук, А. О. Мотивація персоналу як складова ефективного управління підприємством / Альона Олегівна Климчук // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – Вип. 1. – № 60. – С. 135–141.

Стаття присвячена дослідженню сутності мотивації персоналу як складової ефективного управління підприємством. Автором розкрито сутність поняття «мотивація» як основного чинника ефективної праці персоналу підприємства. Досліджено ставлення вчених різних поколінь до мотивації працівників. У статті розглянуто вплив мотивації на діяльність працівників, визначено методи та основні завдання мотивації праці, а також розкрито основні напрями матеріальної та нематеріальної мотивації в системі управління персоналом на підприємстві. Запропоновано рекомендації щодо формування та вдосконалення системи мотивації для підвищення ефективності використання персоналу підприємства в сучасних умовах. Розглянуто зарубіжний досвід мотивації працівників та запропоновано власне бачення системи мотивації персоналу на сучасних підприємствах.

мотивація праці; система мотивації; методи мотивації; ефективність; стимулювання; трудова діяльність; винагорода.

JEL classification: L510; M540;  DOI: https://doi.org/10.33987/vsed.1(60).2016.135-141

1. Колот А. М. Мотивація персоналу: підруч. / А. М. Колот. – К.: КНЕУ, 2002. – 337 с.
  2. Музиченко-Козловський А. В. Основні елементи механізму мотивування працівників / А. В. Музиченко-Козловський, А. В. Колодійчук // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. – Вип. 21.6. – С. 361–367.
  3. Мельник Л. Г. Удосконалення методів мотивації працівників на підприємствах України з урахуванням міжнародного досвіду / Л. Г. Мельник, О. Н. Волк, Н. М. Гайтина, М. В. Рибалка // Вісник СумДУ (Серія «Економіка»). – 2012. – № 4. – С. 55–63.
  4. Перетятько А. Розробка ефективної системи управління персоналом / А. Перетятько // Персонал. – 2008. – № 1. – С. 43.
  5. Бандур С. И. Организация мониторинга социально-трудовой сферы в системе ее государственного регулирования / С. И. Бандур // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: сб. науч. трудов. – Донецк: НАН Украины, Ин-т экономики пром-ти. – 2001. – Т. 1. – С. 24–29.
  6. Соколенко В. А. Механізм впливу мотивації персоналу на підвищення рівня продуктивності праці / В. А. Соколенко, А. С. Клиженко // Вісник НТУ «ХПІ» (Серія «Актуальні проблеми розвитку українського суспільства»). – Харків: НТУ «ХПІ». – 2013. – № 69 (1042). – С. 83–87.
  7. Мороз О. В. Соціально-психологічні чинники мотивування працівників приладобудівних підприємств: монографія / О. В. Мороз, Л. О. Нікіфорова, А. А. Шиян. – Вінниця: ВНТУ, 2011. – 275 с.
  8. Універсальні методи нематеріальної мотивації співробітників [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.jobs.km.ua/news/view_useful.php?id=101.
  9. Нікіфорова Л. О. Тімбілдинг як основа ефективного розвитку колективу / Л. О. Нікіфорова, Я. В. Білоконь // Економічний простір. – Дніпропетровськ: ПДАБА. – 2012. – № 2. – С. 24–31.
  10. Новикова А. Вся правда о мотивации [Электронный ресурс] / А. Новикова // HR-Лига. – Режим доступа: http://hrliga.com/index.php?module=profession&op=view&id=808.