Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 242-247

Валютна криза: сутність, причини та наслідки в Україні

Рузанна Разміківна Арутюнян
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, e-mail:ruzaodessa@gmail.com

Світлана Сергіївна Арутюнян
кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансового менеджменту та фондового ринку, Одеський національний економічний університет, e-mail:svitlar1950@mail.ru

Олена Володимирівна Ітигіна
кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансового менеджменту та фондового ринку, Одеський національний економічний університет, e-mail:itangenn@mail.ru

Арутюнян, Р. Р. Валютна криза: сутність, причини та наслідки в Україні / Рузанна Разміківна Арутюнян, Світлана Сергіївна Арутюнян, Олена Володимирівна Ітигіна // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 242–247.

У статті розглянуто теоретичні підходи до визначення сутності валютних криз, форм прояву валютних потрясінь, класифікації валютних криз. Визначено позитивні й негативні соціально-економічні наслідки девальваційних процесів в теоретичному аспекті і в сучасній українській практиці. Особливу увагу приділено основним дисбалансам в економіці України як причинам валютної кризи, серед яких визначено фінансовий дефіцит НАК «Нафтогаз України», гіперфінансіалізація економіки, гігантський обсяг друку гривні, що потрапляє на фінансовий ринок країни, дисбаланси державного бюджету, платіжного балансу тощо. Зроблено висновок про необхідність керованої урядом фінансової стабілізації, без якої перетворення і реформи в Україні не будуть ефективними.

валютна криза; девальвація; дисбаланси економіки; гіперфінансіалізація; фінансова стабілізація.

JEL classification: G230, G240, G250

УДК: 339.747(477)

1. Навой А. В. Валютные кризисы: сущность, причины, последствия / А. В. Навой // Деньги и кредит. – 2003. – № 2. – С. 57–65.
  2. Барановський O. I. Актуальні проблеми функціонування валютних ринків / О. І. Барановський // Фінанси України. – 2009. – № 4. – С. 13–32.
  3. Барановський O. I. Сутність і різновиди фінансових криз / O. I. Барановський // Фінанси України. – 2009. – № 5. – С. 3–20.
  4. Красавина Л. Н. Современный валютный кризис / Л. Н. Красавина. – Финансы, 1975. – 328 с.
  5. Krugman P. A. Model of Balance of Payments Crises // Journal of Money, Credit and Bankig. – 1979. – No. 11. – Рp. 311–325.
  6. Гальчинський А. Глобальні трансформації: концептуальні альтернативи. Методологічні аспекти / А. Гальчинський. – К.: Либідь, 2006. – 312 с.