Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 236-240

Сучасна демографічна ситуація в Україні та перспективи її розвитку

Віктор Петрович Кравченко
кандидат економічних наук, доцент кафедри управління навчальними закладами, Донбаський державний педагогічний університет, e-mail:eartn@mail.ru

Наталія Вікторівна Кравченко
старший викладач кафедри управління навчальними закладами, Донбаський державний педагогічний університет, e-mail:eartn@mail.ru

Кравченко, В. П. Сучасна демографічна ситуація в Україні та перспективи її розвитку / Віктор Петрович Кравченко, Наталія Вікторівна Кравченко // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 236–240.

У статті розглянуто особливості, форми прояву й причини демографічної кризи в сучасній Україні. Визначено основні чинники, які сприяють погіршенню демографічної ситуації в країні. Обґрунтовано, що сучасна демографічна ситуація характеризується тенденціями депопуляції, зниженням народжуваності, збільшенням смертності у всіх вікових групах, скороченням очікуваної тривалості життя та зміною характеру міграційних процесів. Акцентується увага на найбільш гострих існуючих і можливих в перспективі соціально-демографічних проблемах в Україні. Доводиться, що перспективи і подальший розвиток цієї ситуації в державі потребує проведення цілеспрямованої й ефективної державної демографічної політики.

демографічна криза; рівень народжуваності; рівень смертності; рівень бідності; середня тривалість життя; соціальна політика.

JEL classification: J100, J110

УДК: 314.1(477)

1. Цьома А. П. Про демографічний стан населення України / А. П. Цьома // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: зб. наук. праць. – ХДУХТ. – Харків, 2007. – Вип. 2 (6). – С. 393–400.
  2. Повідомлення Державного комітету статистики України про соціально-економічне становище України за січень-червень 2008 року // Економіст. – 2008. – № 8. – С. 22.
  3. Кулюткин Ю. Н. Особистість: внутрішній мир і самореалізація. Ідеї, концепції, погляди / Ю. Н. Кулюткин – СПб., 1996. – 175 с.
  4. Середньомісячна зарплата по регіонах України в 2015 році [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://finsite.com.ua/index/avgsalary.
  5. Постніков В. Державне регулювання якості життя населення / В. Постніков // Економічний аналіз: зб. наук. праць. – Тернопільський національний економічний університет. – 2007. – Вип. 1 (17). – С. 67–69.
  6. Богданович В. Шляхи подолання демографічної кризи в умовах соціально-економічних трансформацій / В. Богданович // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2006. – № 4. – C. 207–214.