Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 221-227

Організація системи управління ризиками на підприємстві

Катерина Данилівна Семенова
кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, e-mail:ka_sta@ukr.net

Кристина Ігорівна Тарасова
кандидат економічних наук, викладач кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, e-mail:kvett@rambler.ru

Семенова, К. Д. Організація системи управління ризиками на підприємстві / Катерина Данилівна Семенова, Кристина Ігорівна Тарасова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 221–227.

У статті за результатами проведеного дослідження надано визначення сутності категорії ризику як єдності трьох сторін – ризику як явища, ризику підприємства в цілому та ризику сфери діяльності підприємства. Визначено поняття управління ризиками в підприємницькій діяльності як системи цілеспрямованих заходів, що направлені на виявлення та оцінку ступеня всієї сукупності ризиків, які впливають на діяльність підприємства, з метою розробки механізмів протидії їх можливого негативного впливу. Визначено сім основних принципів, на які потрібно спиратися при організації системи управління ризиками на підприємстві. Розглянуто сутність стратегії і тактики управління ризиками. З’ясовано функції ризик-менеджменту. Удосконалено схему організації системи управління ризиками на підприємстві.

підприємство; підприємницька діяльність; ризик; ризик-менеджмент; система управління ризиками; стратегія; тактика; прибуток; збитки.

JEL classification: D210

УДК: 330.131.7

1. Лук’янова В. В. Теоретичні аспекти управління підприємством в умовах невизначеності / В. В. Лук’янова / Вісник Хмельницького національного університету (Серія «Економічні науки»). – 2008. – № 6. – Т. 1. – С. 105–108.
  2. Вітлінський В. В. Ризикологія в економіці та підприємництві: монографія / В. В. Вітлінський, Г. І. Великоіваненко. – К.: КНЕУ, 2004. – 480 с.
  3. Донець Л. І. Економічні ризики та методи їх вимірювання: навч. посіб. / Л. І. Донець. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 312 с.
  4. Обґрунтування господарських рішень та оцінка ризиків: навч. посіб. / [М. Д. Балджи, В. А. Карпов, А. І. Ковальов та ін.]. – Одеса: ОНЕУ, 2013. – 670 с.
  5. Тэпман Л. Н. Риски в экономике: учеб. пособ. для вузов / [Под ред. проф. В. А. Швандара] – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. – 380 с.
  6. Кравченко В. А. Програма управління підприємницькими ризиками: зміст і етапи розробки [Електронний ресурс] / В. А. Кравченко // Інститут економіки та менеджменту: електронне наукове фахове видання. – 2008. – № 1. – Режим доступу до журналу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2008-1/Kravchenko_108.
  7. Старостіна А. О. Ризик-менеджмент: теорія та практика: навч. посіб. / А. О. Старостіна, В. А. Кравченко. – К.: ІВЦ Видавництво Політехніка, 2004. – 200 с.
  8. Семенова К. Д. Виявлення та оцінка ризиків як елемент забезпечення конкурентоспроможності підприємства / К. Д. Семенова, К. І. Тарасова // Конкурентоспроможність підприємства: оцінка рівня та напрями підвищення: монографія; за заг. ред. О. Г. Янкового]. – Одеса: Атлант, 2013. – С. 337–352.