Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 160-169

Юлія Олегівна Ольвінська
кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, e-mail:y_olvinskaya@ukr.net

Олена Вікторівна Самотоєнкова
кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики, Одеський національний економічний університет, e-mail:samotoenkova@mail.ru

Ольвінська, Ю. О. Використання методу рангової кореляції при аналізі розвитку малого підприємництва / Юлія Олегівна Ольвінська, Олена Вікторівна Самотоєнкова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 160–169.

У статті обґрунтовано доцільність використання методу рангової кореляції при дослідженні розвитку малого підприємництва. Проаналізовано специфіку, переваги та можливості рангової кореляції при дослідженні соціально-економічних процесів та явищ. Наведено методику розрахунку коефіцієнтів рангової кореляції Смірмена, Кендела та коефіцієнту конкордації. Запропонована побудова імітаційних рангових моделей мотиваторів ефективності діяльності малих підприємств. Розроблено алгоритм розрахунку коефіцієнту множинної рангової кореляції і побудови імітаційної рангової моделі. Наведено перелік можливих користувачів запропонованої методики дослідження малого підприємництва.

мале підприємництво; метод рангової кореляції; імітаційні рангові моделі.

JEL classification: С100

УДК: 658.114.2:311.6

1. Ольвінська Ю. О. Конкурентоспроможність національної економіки як фактор інвестиційної привабливості / Ю. О. Ольвінська, О. І. Селезньов // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: Одеський державний економічний університет. – 2004. – Вип. 17. – С. 295–301.
  2. Ольвінська Ю. О. Розвиток інфраструктури малого і середнього бізнесу в Україні / Ю. О. Ольвінська, О. В. Самотоєнкова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: Одеський державний економічний університет. – 2009. – Вип. 37. – С. 254–258.
  3. Ольвінська Ю. О. Актуальні проблеми розвитку малих підприємств Одеської області [Електронний ресурс] / Ю. О. Ольвінська // Ефективна економіка: наук. видання Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету. – 2015. – № 2. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua.
  4. Дрига С. Г. Мале підприємництво України: становлення, механізми управління та підтримки: монографія / С. Г. Дрига. – К.: ТОВ «ДКС центр», 2009. – 362 с.
  5. Уманець Т. В. Методи і моделі оцінювання розвитку малого бізнесу: мезо- і мікрорівень: монографія / Т. В. Уманець, Ю. О. Ольвінська, О. В. Лучакова. – Донецьк: ВІК, 2010. – 250 с.
  6. Ольвінська Ю. О. Методи і моделі оцінки розвитку малого підприємництва Одеського регіону / Ю. О. Ольвінська // Методологія статистичного забезпечення розвитку регіону: монографія / [за заг. ред. канд. екон. наук, проф. А. З. Підгорного]. – Одеса: Атлант, 2012. – С. 196–242.
  7. Ольвінська Ю. О. Ранговий кореляційний аналіз при дослідженні діяльності малих підприємств / Ю. О. Ольвінська, О. В. Самотоєнкова // Економіка підприємства: сучасні проблеми теорії та практики: матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. – Одеса, 2015. – С. 198–199.
  8. Витковская Е. В. Статистические методы – инструмент изучения социально-экономических процессов / Е. В. Витковская, А. З. Подгорный, Ю. О. Ольвинская [и др.] // Историк-экономист С. Я. Боровой и проблемы современной истории экономики: к 110-летию со дня рождения С. Я. Борового: монография. – 2013. – С. 211–256.
  9. Ольвінська Ю. О. Особливості державного регулювання малого підприємництва у країнах світу [Електронний ресурс] / Ю. О. Ольвінська // Державне управління: удосконалення та розвиток: наук. видання Академії муніципального управління. – 2015. – № 2. – Режим доступу до журналу: http://www.dy.nayka.com.ua.
  10. Ольвінська Ю. О. Напрями удосконалення механізму сприяння розвитку суб’єктів малого підприємництва / Ю. О. Ольвінська // Формування ринкових відносин в Україні. – 2015. – Вип. 3. – С. 117–123.
  11. Ольвінська Ю. О. Проблеми регіональної підтримки розвитку малого підприємництва в Одеській області / Ю. О. Ольвінська // Теорія та практика державного управління: збірник наукових праць. – Харків: ХРІДУ НАДУ при Президентові України, 2007. – Вип. 2 (17). – С. 170–176.