Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 3(58), 144-150

Аліна Вадимівна Нікітіна
кандидат економічних наук, асистент кафедри міжнародної економіки, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, e-mail:nikitina12345@rambler.ru

Нікітіна, А. В. Управління економічною безпекою підприємства в умовах глобалізаційних перетворень / Аліна Вадимівна Нікітіна // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред. М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313–4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 3. – № 58. – С. 144–150.

У статті досліджено та узагальнено сутність поняття «економічна безпека підприємства» (ЕБП). Проаналізовано концепцію управління економічною безпекою підприємства в умовах глобалізаційних перетворень на прикладі автотранспортних підприємств (АТП). Виявлено, що за сучасних динамічних умов жорсткої конкуренції впровадження нових систем управління, які охоплювали б усі сфери функціонування підприємства і допомагали вирішувати проблеми забезпечення високого рівня економічної безпеки, є неодмінним підґрунтям для ефективного управління підприємствами, й економічною безпекою зокрема. Визначено, що управління економічною безпекою підприємства передбачає симбіоз двох таких аспектів як стратегічний та оперативний. Запропоновано модель системи управління економічною безпекою АТП, яка ілюструє взаємодію між підсистемами на основі прямих і зворотних зв’язків, що реалізуються у горизонтальному і вертикальному напрямах. Обґрунтовано необхідність подальшого розвитку теоретичних аспектів економічної безпеки підприємств у розрізі впровадження комплексу превентивних заходів для мінімізації впливу загроз на ефективне його функціонування.

економічна безпека підприємств; загроза; система; управління економічною безпекою.

JEL classification: F290

1. Ревенко А. Проблемы формирования национальной экономической безопасности Украины / А. Ревенко // Экономика Украины. – 1993. – № 11. – С. 15–20.
  2. Клейнер Г. Б. Предприятия в нестабильной экономической среде: риски, стратеги, безопас-ность: учеб. / Г. Б. Клейнер, В. Л. Тамбовцев, Р. М. Качалов. – М.: Экономика, 1997. – 288 с.
  3. Козаченко А. В. Экономическая безопасность предприятия: сущность и механизм обеспечения: монография / А. В. Козаченко, В. П. Пономарев, А. Н. Ляшенко. – К.: Либра, 2003. – 280 с.
  4. Сухорукова Т. Индикаторы ресурсной безопасности предприятия / Т. Сухорукова. – X.: Бизнес Информ. – 1998. – № 6. – С. 45–47.
  5. Ковальов Д. Економічна безпека підприємства / Д. Ковальов, Т. Сухорукова // Економіка України. – 1998. – № 10. – С. 48–52.
  6. Дубецька С. П. Економічна безпека підприємств України / С. П. Дубецька // Недержавна система безпеки підприємства як суб’єкт національної безпеки України: зб. матер. наук.-практ. конф. (16–17 травня 2001 р.) / [ред. кол. І. І. Тимошенко та ін.]. – К., 2003. – С. 146–171.
  7. Горячова К. Фінансова безпека підприємства. Сутність та місце в системі економічної безпеки / К. Горячова // Економіст. – 2003. – № 8. – С. 65–67.
  8. Забродский В. Теоретические основы оценки экономической безопасности отрасли и фирмы / В. Забродский, Н. Капустин // Бизнес-информ. – 1999. – № 15. – С. 35–37.
  9. Нікітіна А. В. Удосконалення сучасного методичного інструментарію оцінювання економічної безпеки підприємств / А. В. Нікітіна // Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту (Серія «Економічні науки»). – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ. – 2012. – Вип. І (45). – С. 154–160.