Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 2(57), 289-296

Рівні організації банківської системи країни

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, е-mail:als.odessa.oseu@yandex.ua

Сирчин, О. Л. Рівні організації банківської системи країни / Олександр Леонідович Сирчин // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 2. – № 57. – С. 289–296.

У статті розроблено основні аспекти підходу до організації банківської системи країни, яка б оптимізувала поєднання надійності функціонування банківської системи та гнучкості наповнення економіки країни кредитними ресурсами в рамках загальної економічної політики держави. Обґрунтовано, що основна проблема організації банківської справи країни полягає в тому, що дворівнева банківська система є внутрішньо нестійкою (протиріччя між прибутковістю та ліквідністю в управлінні банком, неможливість адекватної оцінки прийнятих майбутніх ризиків, асиметрія інформації тощо). Це підтверджується типовими процесом фінансово-економічних криз. Запропоновано часткове рішення проблеми шляхом переходу до організації банківської системи, яка складається з трьох рівнів – центральний банк, клірингові банки, депозитні банки.

банківська система; принцип резервування банку; фінансово-економічна криза; центральний банк; кліринговий банк; депозитний банк.

JEL classification: G210

1. Вешкин Ю. Г. Банковские системы зарубежных стран: курс лекций / [Ю. Г. Вешкин, Г. Л. Авагян]. – М.: Экономист, 2004. – 400 с.
  2. Євразійські перспективи розвитку банківських систем: монографія / [за заг. ред. О. Костюка, М. Лін, Г. Омета]. – Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2010. – 157 с.
  3. Роуз П. С. Банковский менеджмент / [П. С. Роуз; пер. с англ. со 2-го изд]. – М.: Дело ЛТД, 1995. – 768 с.
  4. Киндлбергер Ч. Мировые финансовые кризисы. Мании, паники и крахи / [Ч. Киндлбергер, Р. Алибер; пер. с англ.]. – СПб.: Питер, 2010. – 544 с.
  5. Кизилов В. Инфляция и её последствия / [В. Кизилов, Г. Сапов; под ред. Е. Михайловской]. – М.: РОО Центр Панорама, 2006. – 146 с.
  6. Миллер Р. Л. Современные деньги и банковское дело / [Р. Л. Миллер, Д. Д. Ван-Хуз; пер. с англ.]. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 856 с.
  7. Ларионова И. В. Управление активами и пассивами в коммерческом банке / [И. В. Ларионова]. – М.: Консалтбанкир, 2003. – 272 с.
  8. Моисеев С. Р. Международные финансовые рынки и международные финансовые институты / С. Р. Моисеев. – М.: Московский международный институт эконометрики, информатики, финансов и права, 2003. – 245 c.
  9. Энциклопедия финансового риск-менеджмента / [под ред. А. А. Лоба¬нова, А. В. Чугунова]. – М: Альпина Паблишер, 2003. – 786 с.