Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 84–92

Теоретичні аспекти забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств

Оксана Володимирівна Орлик
кандидат економічних наук, доцент кафедри інформаційних систем в економіці, Одеський національний економічний університет, e-mail:orox@ukr.net

Орлик, О. В. Теоретичні аспекти забезпечення фінансово-економічної безпеки підприємств / Оксана Володимирівна Орлик // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 84–92.

У статті розглянуто теоретичні основи організації та функціонування системи забезпечення фінансово-економічної безпеки суб’єктів господарювання. Визначено умови забезпечення фінансово-економічної безпеки на підприємствах. Уточнено вимоги до системи управління фінансово-економічною безпекою. Узагальнено характерні властивості цієї системи. Досліджено та запропоновано систему базових принципів організації та функціонування системи забезпечення фінансово-економічної безпеки на підприємствах. Обґрунтовано, що при недотриманні розглянутих вимог, властивостей та системи принципів, управління фінансово-економічною безпекою може бути неефективним та спричинити низку негативних наслідків. Сформульовано рекомендації, які дозволять системі фінансово-економічної безпеки забезпечити ефективну діяльність підприємства та тривале ведення бізнесу. Запропоновано низку економічних сигналів, які зможуть свідчити про позитивну дієвість системи забезпечення фінансово-економічної безпеки на підприємстві.

управління фінансово-економічною безпекою; умови забезпечення; властивості системи фінансово-економічної безпеки; принципи управління фінансово-економічною безпекою.

JEL classification: M210

УДК: 334.716:005.934

1. Фінансово-економічна безпека підприємств України: стратегія та механізми забезпечення: монографія / [Т. Г. Васильців, В. І. Волошин, О. Р. Бойкевич, В. В. Каркавчук; за ред. Т. Г. Васильціва]. – Львів: Ліга-Прес, 2012. – 386 с.
  2. Фінансова безпека підприємств і банківських установ: монографія / [А. О. Єпіфанов, О. Л. Пластун, В. С. Домбровський та ін.; за ред. А. О. Єпіфанова]. – Суми: ДВНЗ УАБС, 2009. – 295 с.
  3. Мойсеєнко І. П. Управління фінансово-економічною безпекою підприємства: навч. посіб. / І. П. Мойсеєнко, О. М. Марченко. – Львів, 2011. – 380 с.
  4. Горячева К. С. Механізм управління фінансовою безпекою підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами» / К. С. Горячева. – Київський нац. ун-т технологій та дизайну. – К., 2006. – 17 с.
  5. Кім Ю. Г. Управління фінансовою безпекою підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата екон. наук: спец. 21.04.02 «Економічна безпека суб’єктів господарської діяльності / Ю. Г. Кім. – Ун-т економіки та права «КРОК». – К., 2009. – 21 с.
  6. Саруханян Г. А. Финансовая безопасность компании: автореф. дис. на соискание науч. степени кандидата экон. наук: спец. 08.00.10 «Финансы, денежное обращение и кредит» / Г. А. Саруханян. – Российский экон. ун-т им. Г. В. Плеханова. – М., 2013. – 23 с.
  7. Бадаева О. Н. Оценка финансовой безопасности малых и средних предприятий: автореф. дис. на соискание науч. степени кандидата экон. наук: спец. 08.00.10 «Финансы, денежное обращение и кредит» / О. Н. Бадаева. – Ивановский гос. химико-технологический ун-т. – Иваново, 2013. – 24 с.
  8. Картузов Є. П. Визначення фінансової безпеки підприємства: поняття, зміст, значення і функціональні аспекти / Є П. Картузов // Актуальні проблеми економіки. – 2012. – № 8 (134). – С. 172–181.
  9. Орлик О. В. Фінансово-економічна безпека підприємства та підходи до її забезпечення [Електронний ресурс] / О. В. Орлик // Інформаційна та економічна безпека: матеріали Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. – Х.: ХІБС УБС НБУ, 2014. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM). – Систем. вимоги: Pentium; 512 Mb RAM; Windows XP – 7, 8; Adobe Acrobat Reader 5.0 – 10.0. – Назва з екрану.
  10. Иванюта Т. Н. Основные подходы к формированию системы экономической безопасности на предприятиях / Т. Н. Иванюта // Молодой ученый. – 2013. – № 4. – С. 215–223.
  11. Орлик О. В. Економічна безпека підприємства: властивості, стратегія та методи забезпечення / О. В. Орлик // Економічна безпека в умовах глобалізації світової економіки: [кол. монографія у 2 т.]. – Дніпропетровськ: ФОП Дробязко С. І. – 2014. – Т. 2. – С. 176–182.
  12. Орлик О. В. Факторы обеспечения и основные свойства экономической безопасности / О. В. Орлик // Modern problems of regional development: Collection of scientific articles. – 2014. – Vol. 2. – Рр. 190–194.
  13. Ляшенко О. М. Специфічні властивості фінансової безпеки підприємства / О. М. Ляшенко // Управління проектами та розвиток виробництва: зб. наук. праць. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля. – 2012. – № 4 (44). – С. 27–32.
  14. Орлик О. В. Финансово-экономическая безопасность предприятия и принципы ее обеспечения / О. В. Орлик // Economics and management: theory and practice: collection of scientific articles. – 2014. – Vol. 2. – Pр. 286–291.
  15. Мойсеєнко І. П. Механізм управління фінансово-економічною безпекою підприємства / І. П. Мойсеєнко, О. О. Шолок // Науковий вісник НЛТУ України: зб. наук.-техн. праць. – 2011. − Вип. 21.2. – С. 141–146.