Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 78–83

Економічна безпека залізничних підприємств в сучасних умовах

Тетяна Олександрівна Муренко
кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту, Одеський національний економічний університет, e-mail:MurenkoTA@gmail.com

Муренко, Т. О. Економічна безпека залізничних підприємств в сучасних умовах / Тетяна Олександрівна Муренко // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 78–83.

У статті проаналізовано теоретичні підходи до визначення поняття економічної безпеки транспортних підприємств, узагальнено та уточнено їх зміст та сутність. Виявлено фактори впливу на галузь залізничного транспорту задля завчасного попередження та прийняття заходів щодо підвищення рівня безпеки. Простежено динаміку питомої ваги залізничного транспорту в загальному обсязі перевезення вантажів в Україні. Обґрунтовано, що адаптація підприємств залізничного транспорту до змін зовнішнього економічного середовища, як напрямок збільшення конкурентоспроможності галузі, є необхідною умовою для розвитку й забезпечення економічної безпеки нашої країни. Визначено напрямки виявлення резервів стійкого розвитку як джерела економічної безпеки підприємств залізничного транспорту.

економічна безпека підприємств залізничного транспорту; зовнішні та внутрішні загрози; стійкий розвиток; адаптація; конкурентоспроможність галузі; економічна безпека держави.

JEL classification: R400

УДК: 656.2:005.934:657

1. Муренко Т. О. Визначення оціночних показників економічної безпеки залізничних підприємств у складі мережевих об’єднань / Т. О. Муренко // Науковий вісник Херсонського державного університету (Серія: Економічні науки). – 2015. – Вип. 10. – С. 27–34.
  2. Дикань В. Л. Комплексна методика визначення рівня економічної безпеки: монографія / В. Л. Дикань, І. Л. Назаренко // Українська державна академія залізничного транспорту. – Х.: УкрДАЗТ, 2011. – 142 с.
  3. Кириченко А. А. Методологічні основи економічної безпеки суб’єктів господарювання в трансформаційній економіці / А. А. Кириченко, Ю. Г. Ким // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 12 (90). – С. 53–56.
  4. Шемаєва Л. Г. Економічна безпека підприємств у стратегічній взаємодії з суб’єктами зовнішнього середовища: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора екон. наук: спец. 21.04.02 «Економічна безпека суб’єктів господарської діяльності» / Л. Г. Шемаєва. – К., 2010. – 39 с.
  5. Єрмошенко М. М. Фінансова складова економічної безпеки: держава і підприємство: монографія / М. М. Єрмошенко, К. С. Горячева // Націлнальна академія управління. – К.: НАУ, 2010. – 232 с.
  6. Нікітіна А. В. Розвиток теоретичних засад економічної безпеки підприємства / А. В. Нікітіна // Сталий розвиток економіки: Всеукр. наук.-виробн. журнал. – 2008. – № 12 (90). – С. 53–65.
  7. Мелихов А. А. Эволюция подходов к содержанию категории «Экономическая безопасность предприятия» / А. А. Мелихов, Э. В. Камышникова // Вестник Приазовского государственного технического университета. – 2009. – № 19. – С. 316–319.
  8. Діяльність промислових підприємств в Україні (2010–2014 рр.) [Електронний ресурс] / Державна служба статистики України. – Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua.