Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 260–267

Олександр Леонідович Сирчин
кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи, Одеський національний економічний університет, e-mail:als.odessa.oseu@yandex.ua

Сирчин, О. Л. Еволюція наукових поглядів на вирішення банківської дилеми «ліквідність-прибутковість» / Олександр Леонідович Сирчин // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Зверякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 260–267.

У статті узагальнено існуючі науково-практичні підходи до проблеми управління банком відомої як «ліквідність-прибутковість» в умовах часткового банківського резервування та визначено можливі напрямки розвитку теорії банківської справи для адекватного вирішення цієї проблеми. Обґрунтовано, що принцип функціонування банківської системи на основі часткового резервування може реалізовуватися тільки за наявності центрального банку та його готовності вводити в банківську систему грошові ресурси у вигляді боргових зобов’язань комерційних банків або збільшення їх капіталу. Запропонована розробка нових варіантів теорії управління активами і пасивами окремого банку, яка врахує наявність циклічних коливань в економіці та запровадить науково-практичні правила управління окремим банком.

банк; управління банком; активи банку; пасиви банку; ліквідність банку; прибутковість банку.

JEL classification: G210

1. Долан Э. Дж. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика / [Э. Дж. Долан и др.; пер. с англ.]. – М.: Туран, 1996. – 448 с.
  2. Кидуэлл Д. С. Финансовые институты, рынки и деньги / [Д. С. Кидуэлл, Р. Л. Петерсон, Д. У. Блэкуэлл; пер. с англ.]. – СПб.: Питер, 2000. – 752 с.
  3. Куницына Н. Н. Бизнес-планирование в коммерческом банке / Н. Н. Куницына, Л. И. Ушвицкий, А. В. Малеева. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 304 с.
  4. Лаврушин О. И. Банковский менеджмент: учеб. 2-е изд.; перераб. и доп. / [под ред. д.э.н., проф. О. И. Лаврушина]. – М.: КНОРУС, 2009. – 560 с.
  5. Айтбаева У. Банковское дело: зарубежный опыт и казахстанская практика: учеб. пособ. / [У. Айтбаева, К. Ахметова, Н. Колебаева и др.]. – Алматы, 2004. – 785 с.
  6. Алавердов А. Р. Стратегический менеджмент в банке / А. Р. Алавердов. – М.: Московская финансово-промышленная академия, 2005. – 157 с.
  7. Миллер Р. Л. Современные деньги и банковское дело / [Р. Л. Миллер, Д. Д. Ван-Хуз; пер. с англ.]. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 856 с.
  8. Стельмах В. С. Ліквідність банку: окремі аспекти управління та світовий досвід регулювання і нагляду: наук.-аналіт. матеріали / [В. С. Стельмах, В. І. Міщенко, В. В. Крилова, Р. М. Набок, О. Г. Приходько, Н. В. Грищук]. – К.: Національний банк України; Центр наукових досліджень, 2008. – 220 с.