Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 137–146

Ефективність інноваційних форм транскордонної промислової інтеграції

Сергій Іванович Коваленко
кандидат економічних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін, Одеська національна морська академія, Ізмаїльський факультет, e-mail:econ69@mail.ru

Коваленко, С. І. Ефективність інноваційних форм транскордонної промислової інтеграції / Сергій Іванович Коваленко // Вісник соціально- економічних досліджень: зб. наук. праць (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 137–146.

Досліджено сутність та внутрішні взаємозв’язки транскордонного кластеру як фактору збільшення конкурентоспроможності єврорегіону в умовах посилення інтеграційних процесів та необхідності підвищення ролі економіки периферійних регіонів в рамках транскордонного співробітництва. Систематизовано теоретичні положення та методологічні підходи до формування виробничих кластерів в рамках єврорегіонів. Визначено стратегічні пріоритети просторового розвитку нових форм транскордонної кооперації у контексті регіональної політики Євросоюзу. Обґрунтовано переваги та параметри ефективності кластерних форм транскордонної промислової квазіінтеграції у світлі перспектив вступу України до ЄС.

транскордонний кластер; інтеграція; кооперація; єврорегіон; синергетичний ефект; транскордонна кластерна система; ефект масштабу; регіональна політика; конкурентоспроможність.

JEL classification: C120; C140; C180

УДК: 339.92:332.1

1. Marshall A. Elements of Economics of Industry Being the First Volume of Elements of Economics / A. Marshall. – L., 1928. – 460 p.
  2. Porter M. Competitive Strategy: Techniques for Analyzing Industries and Competitors / M. Poter. – N. Y., 1980. – 432 p.
  3. Портер М. Международная конкуренция / M. Поpтер; пер. с англ.; под ред. В. Д. Щетинина. – М.: Международные отношения, 1993. – 896 с.
  4. Шумпетер Й. Теория экономического развития (Исследование предпринимательской прибыли, капитала, кредита, процента и цикла конъюнктуры) / [Й. Шумпетер; пер. с англ.]. – М.: Прогресс, 1982. – 455 с.
  5. Williamson O. The Economic Institutions of Capitalism / O. Williamson. – New York: Free Press, 1985. – 450 p.
  6. Геєць В. М. Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку: монографія / [за ред. акад. НАН України В. М. Гейця]. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – 1008 с.
  7. Геєць В. М. Стратегічні виклики XXI століття суспільству та економіці України / В. М. Геєць, В. П. Семиноженко, Б. Є. Кваснюк. – Т. 3. – К.: Фенікс, 2007. – 244 с.
  8. Геєць В. М. Кластери і мережеві структури в економіці – тема досить цікава, але на сьогодні ще до кінця не вивчена / В. М. Геєць // Економіст. – № 10. – 2008. – С. 10–11.
  9. Войнаренко М. П. Кластери як полюси зростання конкурентоспроможності регіонів / М. П. Войнаренко // Економіст. – № 10. – 2008. – С. 27–30.
  10. Захарченко В. И. Кластерная форма территориально-производственной организации: монография в 2-х ч.; Ч. 1: Экономические кластеры как новая форма организации производства в регионе / В. И. Захарченко, В. Н. Осипов. – Одесса: Фаворит – Печатный дом, 2010. – 122 с.
  11. Мікула Н. А. Розвиток нових форм транскордонного співробітництва / Н. А. Мікула, Є. Матвєєв // Економіст. – 2011. – № 5. – С. 20–23.
  12. Мікула Н. А. Стратегія формування та підтримки розвитку транскордонних кластерів / [Н. А. Мікула; відп. ред. Є. І. Бойко] // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Кластери та конкурентоспроможність прикордонних регіонів: зб. наук. праць. – Львів: Ін-т регіон. досліджень НАН України. – 2008. – № 3 (71). – С. 129–141.
  13. Осипов В. М. Світовий досвід створення та функціонування морських кластерів / В. М. Осипов, О. А. Єрмакова // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць. – Одеса: ОДЕУ. – 2009. – № 36. – С. 306–312.
  14. Макогон Ю. В. Экономические интересы Украины в ОЧЭС / Ю. В. Макогон // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Eвропы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: сб. науч. трудов. – Одесса-Донецк: ДонНУ, РФ НИСИ, 2008. – 966 с.
  15. Коваленко С. И. Стратегия трансграничной кооперации ЕС как фактор глобальной экономической безопасности / С. И. Коваленко // Міжнародна економічна політика. Спец. випуск. – Ч. 1. – Київ: КНЕУ, 2012. – С. 405–411.