Вісник соціально-економічних досліджень 2015, 1(56), 107–113

Аліна Юріївна Хмелевська
аспірант кафедри комп’ютерних систем та технологій, Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця, e-mail:alinakhmelevskaya@yandex.ua

Хмелевська, А. Ю. Методичні положення щодо діагностування та корекції соціально-психологічного клімату на підприємстві / Аліна Юріївна Хмелевська // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. праць; за ред.: М. І. Звєрякова (голов. ред.) та ін. (ISSN 2313-4569). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – Вип. 1. – № 56. – С. 107–113.

У статті досліджено основні підходи до діагностування соціально-психологічного клімату на підприємстві. Запропоновано триетапний процес діагностування та корекції соціально-психологічного клімату (виявлення факторів формування мікро- та макросередовища, діагностика його наявного стану, корекція клімату). Сформовано шкалу визначення ступеня сприятливості соціально-психологічного клімату. Запропоновано формули розрахунку інтегральних показників стану соціально-психологічного клімату для кожного адміністративно-управлінського відділу підприємства окремо та по підприємству загалом. Розроблено методичні положення щодо діагностування та корекції соціально-психологічного клімату колективів, використовуючи які керівники зможуть максимально повно оцінювати його та приймати обґрунтовані рішення щодо вибору заходів з поліпшення його стану.

діагностика та корекція соціально-психологічного клімату; фактори формування соціально-психологічного клімату; ступінь сприятливості соціально-психологічного клімату; інтегральні показники стану соціально-психологічного клімату; методичні положення; колектив; прийняття управлінських рішень.

JEL classification: M540

УДК: 005.32:331.104

1. Карамушка Л. М. Психологічні засади організаційного розвитку: монографія / [За наук. ред. Л. М. Карамушки]. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2013. – 206 с.
  2. Орбан-Лембрик Л. Е. Основи психології управління: монографія / Л. Е. Орбан-Лембрик. – Івано-Франківськ: Плай, 2002. – 426 с.
  3. Парыгин Б. Д. Социально-психологический климат коллектива. Пути и методы изучения / Б. Д. Парыгин. – Л.: Наука, 1981. – 192 с.
  4. Бойко В. В. Социально-психологический климат коллектива и личность / В. В. Бойко, А. Г. Ковалев, В. Н. Панферов. – М.: Мысль, 1983.– 207 с.
  5. Validating the organizational climate measure: links to managerial practices, productivity and innovation / [Malcolm G. Patterson, Michael A. West, Viv J. Shackleton et al.] // Journal of Organizational Behavior. – 2005. – No. 26. – Pp. 379–408.
  6. Парыгин Б. Д. Социальная психология. Проблемы методологии, истории и теории / Б. Д. Парыгин. – СПб.: ИГУП, 1999. – 592 с.
  7. Волков И. П. Социометрические методы в социально-психологических исследованиях / И. П. Волков. – Л.: ЛГУ, 1970. – 88 с.
  8. Ядов В. А. Социологическое исследование: методология, программа, методы / В. А. Ядов. – М.: Наука, 1987. – 248 с.
  9. Кэмпбелл Д. Модели экспериментов в социальной психологии и прикладных исследованиях / [Д. Кэмпбелл; пер. с англ.]. – М.: Прогресс, 1980. – 391 с.
  10. Кузьмин Е. С. Руководитель и коллектив / Е. С. Кузьмин, И. П. Волков, Ю. Н. Емельянов. – Л.: Лениздат, 1974. – 264 с.
  11. Обозов Н. Н. Психология межличностных отношений / Н. Н. Обозов. – К.: Лыбидь, 1990. – 192 с.
  12. Платонов К. К. Краткий словарь системы психологических понятий / К. К. Платонов. – М.: Высшая школа, 1999. – 235 с.
  13. Шепель В. М. Управленческая психология / В. М. Шепель. – М.: Экономика, 1984. – 246 с.
  14. Gitali Choudhury. The dynamics of organizational climate: An exploration / Gitali Choudhury // SMS Management Insight Journal. – 2011. – Vol. VII. – No. 2. – Pp. 111–116.